Bebri sākuši dzīvot ne tikai Rīgas centrā

0 Komentāru

Septembrī atkal sāks piebarot Rīgas kanālā mītošos bebrus. Taču šogad bebri ir sākuši dzīvot ne vien pilsētas centrā, bet arī Torņakalnā.

Šopavasar kāds bebrs tika iemūžināts būvlaukumā pie Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskā centra. Apsekojot applūdušo teritoriju, tika konstatētas vairākas bebru klātbūtnes pēdas.

Pēdējā laikā gan bebri Torņakalnā vairs nav manīti. Tomēr ir iesējams, ka, iestājoties vēsam un mitram laikam, blakus esošais grāvis atkal applūdīs un kļūs pievilcīgs bebriem.

Jekaterina Kotello
Latvijas Universitātes Akadēmiskā centra attīstības programmas eksperte

Ar grāvjiem ir tā, – ja tos netīra, tad cīnīties ar bebriem nav jēgas. Jo iznīcina vienu bebri, nāks vietā kāds cits. Galvenais būtu apsekot, iztīrīt un tad atkal skatās, kurā vietā tie bebri atkal parādās un rāda savu darbību.

Tikmēr Rīgas vides pārvaldei par Torņakalna bebriem nekas nav zināms.

Pagaidām galvaspilsētā oficiāli atzīta ir tikai viena bebru ģimene, kas dzīvo Rīgas kanālā un ik pa laikam grauž blakus esošos kokus. Tā ir mamma, tētis un 2017. gadā dzimušie divi bebru mazuļi.

Iestājoties aukstākam laikam, bebri kļūst aktīvāki. Tāpēc septembrī atsāksies Rīgas kanāla ģimenes piebarošana. Divas reizes nedēļā viņiem tiks pasniegta maltīte – kārklu un vītolu zari. Kopumā Bebri apēdot ap 600 kilogramiem zaru gadā.

Lana Puntusa
Rīgas domes Vides pārvaldes pārstāve

Bebrs paliek bebrs. Un grauž viņš arī apstādījumus un kokus. Tomēr mēs uzskatām, ka grauž mazāk, ja viņam ir pieejami zari. Bebri ir iecienījuši arī vītolu baļķus.

Svarīgākais esot tas, ka kanālā jau mītošā ģimene neļauj tur ienākt citiem bebriem. Savukārt to, kas notiek ar Torņakalna bebriem, vai viņi tur dzīvo un cik kuplā skaitā, varētu noskaidrot Rīgas domes Medību koordinācijas komisija. Speciālisti lēš, ka Rīgā mītošo bebru populācija ir daudz lielāka par Rīgas kanāla četrinieku.

Jānis Ģērmanis
Rīgas mežu Mežsaimniecības daļas vadītājs

Ņemot vērā to, ka Rīgas pilsētas teritorijā ir vairāk kā 4 000 hektāru meža, meža teritoriju, tad protams arī bebri dzīvo meža teritorijā Rīgas pilsētā. Pēc Valsts meža dienesta ekspertu vērtējuma, varētu būt apmēram ap 100 gabaliem. Bet jums ir jāsaprot to, ka tā bebru saskaitīšana principā ir neiespējams process.

Prognozējams, ka bebru jautājums Torņakalnā  aktualizēsies, attīstoties aktīvākai celtniecībai. Gan turpinot Latvijas Universitātes paplašināšanos, gan realizējot “Rail Baltica” projektu, kura ietvaros tiek meklēta vieta dzelzceļa tuneļa rakšanai.

0 Komentāru