Bažījas, ka audžuģimenēm izmaksājamo līdzekļu apmēra atsaistīšana no minimālās algas kavēs bērnunamos dzīvojošo bērnu nonākšanu ģimenēs

Pievienot komentāru
Bažījas, ka audžuģimenēm izmaksājamo līdzekļu apmēra atsaistīšana no minimālās algas kavēs bērnunamos dzīvojošo bērnu nonākšanu ģimenēs
IEVA ČĪKA, LETA

Audžuģimenēm izmaksājamo līdzekļu apmēra atsaistīšana no minimālās algas var radīt apdraudējumu īstenotās deinstitucionalizācijas politikas turpināšanai, šodien, debatējot par piedāvātajiem grozījumiem Bērnu tiesību aizsardzības likumā, uzsvēra parlamenta opozīcijas deputāti.

Deputāte Dana Reizniece-Ozola (ZZS) atzina, ka bijušā labklājības ministra Jāņa Reira (JV) laikā noticis “kaut kas labs” – pieaudzis bērnu skaits, kas no bērnunama nokļuva audžuģimenēs. “Piedāvātie grozījumi izmaksājamo līdzekļu apmēru atsaistīt no minimālās algas var nozīmēt liela soļa speršanu atpakaļ,” teica politiķe.

Parlamentārietis Vjačeslavs Dombrovskis (S) mudināja Saeimu padomāt par to, kāpēc kādreiz vispār ticis pieņemts lēmums par pabalstu apmēra piesaisti minimālajai algai. Viņš kritizēja koalīcijas lēmumu, akcentējot, ka tā noteikti nerīkotos Ziemeļvalstis, kuras patlaban tiek liktas par piemēru tam, kā būtu jāattīstās Latvijai.

Pie frakcijām nepiederošā deputāte Jūlija Stepaņenko akcentēja, ka piedāvātie likuma grozījumi ir pretrunā patlaban īstenotajai deinstitucionalizācijas politikai. Viņa piebilda, ka tiek saņemtas neskaitāmas audžuģimeņu organizācijas, kas ļoti satraucas par šādu grozījumu ietekmi uz viņu turpmāko spēju pieņemt bērnus.

“Jūs koalīcijā arī saņemat šādas vēstules, taču jums nav laika tās lasīt, jo steigā jāpieņem budžets,” teica Stepaņenko, piebilstot, ka minētās organizācijas nemaz nav tikušas aicinātas uz sarunām par piedāvātajiem grozījumiem likumā.

Arī parlamentārietis Jānis Krišāns (S) uzskata, ka šādas izmaiņas kavēs bērnu izņemšanu no institūcijām. “Ne tāpēc, ka audžuģimenes to negribētu, bet tāpēc, ka nevarēs bērnus uzturēt,” teica deputāts, pieļaujot, ka dažādu sociālo pabalstu atsaistīšana no minimālās algas nākotnē radīs “milzīgu problēmu”.

Pie frakcijām nepiederošais deputāts Aldis Gobzems uzskata, ka šādi grozījumi ir pierādījums tam, ka koalīcija nemīl bērnus un neatbalsta to, ka bērni ir prioritāte un ka bērnu tiesības uz pabalstu ir lielākas nekā Saeimas deputātu tiesības. “Cilvēki, kas nemīl Latvijas bērnus, nevēlas labāku nākotni Latvijai,” uzskata politiķis.

Kā ziņots, Saeima šodien galīgajā lasījumā izskata grozījumus Bērnu tiesību aizsardzības likumā, paredzot, ka audžuģimenei izmaksājamie līdzekļi bērna uzturam vairs netiks piesaistīti minimālās algas apjomam.