12 komentāri

Bauskas milicis Renārs Zaļais trauksmainajos Barikāžu laikos aizstāvēja Iekšlietu ministrijas ēku, riskējot ar dzīvību. Atskatoties uz 27 gadus senajiem notikumiem, barikāžu laika liecinieks nešaubās, ka PSRS bija nolemta sabrukumam. Viņš arī domā, ka “čekas maisu” atvēršanai vairs nav nekādas jēgas.

Tipiska padomju virtuve iekārtota Barikāžu muzejā. Šim stūrītim ir dziļi simboliska jēga, jo tieši no sarunām komunālo dzīvokļu virtuvēs brieda cilvēku neapmierinātība ar represīvo un stagnātiski totalitāro režīmu. Barikāžu muzeja vadītājs Renārs Zaļais Atmodas gados strādāja par milici Bauskā. Saulaina, bet auksta diena – tādu viņš atceras 1991. gada 13. janvāri, kad krastmalā notika milzīgs mītiņš, reaģējot uz asiņainajiem notikumiem Viļņā.

Renārs Zaļais

Visiem bija vienota doma – mums ir jādzīvo brīvā, neatkarīgā Latvijas valstī!

Renārs Zaļais kopā ar vēl vairākiem Bauskas miličiem naktī uz 20. janvārī apsargāja Iekšlietu ministriju Raiņa bulvārī. OMON atklāja uguni, kaujas laikā Zaļais tika kontuzēts un ievainots vēderā.

 

Renārs Zaļais uzskata – pat ja Gorbučova vietā būtu cits politiķis, PSRS tāpat bija nolemts sabrukumam.

Renārs Zaļais

Padomju savienībā viss bija sapuvis, arī pie cita līdera būtu izmaiņas.Tā iekārta jau bija cilvēkus padarījusi par robotiem.

Pašlaik viena no karstākajām tēmām ir “čekas maisu” atvēršana. Barikāžu muzeja direktors uzskata – atvērt vajadzēja jau 90. gados, tagad to darīt ir bezjēdzīgi. PSRS laikos milicijas un drošībnieku taktika, kā piesaistīt cilvēkus, bijusi vienāda.

Renārs Zaļais

Bija plāns – mēnesī vai ceturksnī vajag tik daudz noformēt aģentus. To plānu izpildīja. Dažs labs tur ir pilnīgi netīšām. Esmu pārliecināts, ka dažs labs tur nokļuva, nezinādams, ka viņš tur ir.

Janvāris un februāris Barikāžu muzejam ir pļaujas laiks – apmeklētāju ir daudz, galvenokārt skolnieki. Tomēr izrādās, ka Latvijas jauniešiem par pašu tautas trauksmainajiem likteņa līkločiem, barikādēm, kopumā ir “tumša bilde”.

No šī gada spēkā stājas likums, ar kuru  1991. gada barikāžu dalībniekiem piešķirs īpašu statusu. Tas neatkarības aizstāvjiem ir ļoti svarīgs žests, atzīst Renārs Zaļais. Pagaidām gan politiķi nesteidzas ieviest likumu praksē un šonedēļ pat nespēja vienoties par barikāžu dalībnieka apliecības izsniegšanas procesu.

TOP komentāri

 • Vadims Kislovs
  +9 +9 0

  Vadims Kislovs

  maisu atvēršana parādīti mūsu MK patieso seju jo komunistu bijušo tāpat kā alkoholiķu nav un te neiet runa par sīkiem stukačēniem bet par LPSR partijas biedriem kuri tagad un šodien pieņem Latvijas likumdošanu un sastāda valsts budžetu , tikai tamdēļ tie jāatver un tad arī būs atbilde kāpēc Latvija ir tādā dirsā . vislabāk būtu Rubika kunga intervija par to laiku Latvijas PSKP sastāvu un tad arī nebūtu tie maisi jāatver
 • Aldis Liepins
  +8 +8 0

  Aldis Liepins

  ...nu bet kāpēc tad vēl joprojām "vārās"ap viņiem?
  Bet tautai ir jāzina savi "varoņi",kaut lai arī es tur būtu.
 • SE
  +7 +7 0

  SE

  JĀPUBLICĒ VISI,ARĪ TIE KURI IZZAGA SAVAS KARTIŅA UN IZPIRKA,VISUS PIE SIENAS,LAI REDZAM VAROŅUS!!!!!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl