Bankas gatavas aktīvāk kreditēt tautsaimniecību izejā no Covid-19 krīzes

1 komentārs

Pēdējā laikā par pārāk kūtru kreditēšanu daudz peltās Latvijas komercbankas pauž gatavību aktīvāk iesaistīties tautsaimniecības stimulēšanā, vēsta TV3 Ziņas.

Pēdējos gados gan Latvijas uzņēmēji, gan politiķi krietni bieži kritizējuši komercbankas par pārāk kūtru kreditēšanu, kas nav ļāvis tautsaimniecībai saņemt nepieciešamo naudas piešprici, lai varētu straujāk attīstīties.

Iepriekš minētais, protams, ir “koks ar diviem galiem”. Bankas pels, ja tās turēs naudu seifā. Tāpat pels arī tad, ja finansējumu vieglprātīgi metīs visiem pakaļ. Tomēr, kā norāda Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerā, problēma pastāv. Lai arī ir uzņēmēji, kuri samērā viegli tiek pie kredītiem, pietiekami lielai daļai ar to ir grūtības. Arī procentu likmes varētu būt zemākas.

“Tā vidējā temperatūra… Noteikti gribētos redzēt to augstāku un aktīvāku kreditēšanu,” norāda Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Kūtrās kreditēšanas tendences turpinās jau ilgāku laiku, taču bankas apvienojošajā Finanšu nozares asociācijā norāda, ka problēmas ir arī pašu uzņēmēju pusē. Lai gan tendences ir pozitīvas, Latvijā vien trešdaļa aktīvo uzņēmumu izpilda tādas kredītprasības kā pozitīvs pašu kapitāls vai pozitīva naudas plūsma. Tas joprojām esot krietni mazāk nekā pārējās Baltijas valstīs.

“Jāsaka, kā ir! Vai nu uzņēmēji Latvijā neprot tik labi nodarboties ar biznesu, vai joprojām masveidā izvairās no nodokļiem. Kad sāks maksāt nodokļus, tad uzlabosies finanšu rādītāji un bankas varēs sākt aktīvāk kreditēt,” norāda saka “Swedbank” vadītājs Latvijā Reinis Rubenis.

Vienlaikus vispārējais pieprasījums pēc kredītiem patlaban ir ļoti vājš, kas, visticamāk, saistīts ar piesardzību Covid-19 laikā. Finanšu nozare nākusi klajā ar plānu, kā veicināt finansējuma pieejamību uzņēmumiem. Tas aptver gan pašu banku aktīvāku kreditēšanu, gan kapitāla tirgus veicināšanu un citus risinājumus. Tālāk iecerēts plānu apspriest ar sadarbības partneriem.

“Mēs esam gatavi kreditēt, esam gatavi piedalīties attīstībā, bet šajā gadījumā šis ir arī pieprasījuma faktors. Nāciet pie mums ar saviem investīciju projektiem, jo šis ir brīdis, kad finansējums ir salīdzinoši lēts, pieejams labiem investīciju projektiem,” informē Finanšu nozares asociācijas valdes priekšsēdētāja Sanita Bajāre.

Kā norādīja Tirdzniecības un rūpniecības kamerā, ja banku apņemšanās izpaudīsies ne tikai vēstījumos, bet arī darbos, tā būs pozitīva vēsts šajā sarežģītajā laikā.

Lasi vēl: