“Balts arī ir skaisti!”; atgādina par sauļošanās bīstamību un melanomas riskiem

Pievienot komentāru
“Balts arī ir skaisti!”; atgādina par sauļošanās bīstamību un melanomas riskiem
DMITRIJS SUĻŽICS, F64

Balts arī ir skaisti! Ar šādu saukli startējusi izglītojoša kampaņa, lai pievērstu uzmanību nesauļotas, dabiskas ādas skaistumam. Un reizē arī bīstamā ādas vēža -melanomas profilaksei.

Sondra Zaļupe pirms 3,5 gadiem, būdama grūtniece, bija pamanījusi, ka dzimumzīme uz rokas ir mainījusi formu un krāsu, bet sākumā tam uzmanību nepievērsa.

“Tieši tā sākās arī mans stāsts. Es nemaz neaizdomājos, ka tā varētu būt melanoma vai vispār kaut kas bīstams. Mans gadījums tika diagnosticēts, kā ielaists variants. Tāpēc mēs kā biedrība vēlamies akcentēt to, ka tieši sākumposmā piefiksēt mainīgos veidojumus uz ādas,” stāsta melanomas paciente, biedrības ”Soli priekšā melanomai” locekle Sondra Zaļupe.

Sondra vērsās pie dermatologa, taču viņš ieteica pasmērēt ziedi un pats nepievērsa nopietnu uzmanību pacientes ādas izmaiņām. Tāpēc biedrība ”Soli priekšā melanomai” šīs kampaņas laikā grib akcentēt to, lai pacienti izvēlas kvalificētu dermatologu, jo diemžēl ne visi pievērš aizdomīgām dzimumzīmēm pietiekamu vērību, kam var būt ļoti nopietnas sekas. Tāpēc arī top dermatologu saraksts, lai pacientiem sniegtu atbalstu, padomu labākā dermatologa izvēlē.

“Tas ir saraksts ar ārstiem, pie kuriem esam bijuši mēs, melanomas pacienti. Tas nozīmē to, ka šis ārsts redz. Jo ārstiem specializācija ir ļoti dažāda. Un ne vienmēr pacients aiziet pie dermatologa un viņš ne vienmēr ir pieredzējis dermatoskopijā šādu veidojumu novērtēšanā. No pacientu viedokļa tas ir pirmais un svarīgākais, kas vien var būt,” norāda biedrības ”Soli priekšā melanomai” vadītāja Olga Valciņa.

Gandrīz katru dienu biedrībā izskan zvans ar jautājumu, kurš no dermatologiem tiešām zinošs tieši dzimumzīmju izvērtēšanā, stāsta biedrības vadītāja. Labs dermatologs pārbaudīs visu jūsu ķermeni, neakcentējot tikai to vietu, ar aizdomām par kuru pacients ir ieradies.  Kopš 1985.gadā ir izveidots Vēža reģistrs, toreiz ar melanomu slimoja 87 pacienti, bet šobrīd ik gadu ar šo bīstamo vēzi mūsu valstī saslimst 200 cilvēku. Tāpēc ļoti svarīgi ir dermatologa apmeklējums.

“Kurš veiks ķermeņa ādas izmeklēšanu no matu galiņiem līdz papēžiem? To mēs darām ar dermatoskopu, kas ir nesāpīga, ātra un informatīva metode. Šīs regulārās pārbaudes ir ieteicamas visiem tiem, kam ir liels dzimumzīmju daudzums un mūsdienās ir iespējama dzimumzīmju kartēšana, kad var salīdzināt, vai ir nācis klāt kāds veidojums,” stāsta  dermatoloģe Lauma Valeine .

Solārijs un saule ir divi galvenie ļaundabīgo ādas veidojumu sabiedrotie, tāpēc dermatologi iesaka no tiem izvairīties, jo patiešām balts arī ir skaisti!