Baltkrievijas sēnēs konstatēta augsta radiācija. Vai tas var skart arī Latvijas tirgu?

2 komentāri
Baltkrievijas sēnēs konstatēta augsta radiācija. Vai tas var skart arī Latvijas tirgu?
Foto: F64

Baltkrievijas ogās un sēnēs konstatēta pārmērīga radiācija. Vai šīs meža veltes varētu nokļūt arī Latvijā un vai šāds piesārņojums varētu būt arī pašmāju mežos vāktās sēnēs un ogās?

Rudens sēņu laiks vēl nav sācies, taču Latvijas mežos šobrīd var lasīt gailenes un meža ogas – tās tiek tirgotas Latvijas tirgos. Arī pircēji, kas meža veltes nopērk, skatās uz to cik ogas ir lielas un svaigas, nevis domā par to, cik tās ekoloģiski tīras.

Kļuvis zināms, ka šovasar Baltkrievijas mežos lasītajās ogās un sēnēs konstatēta paaugstināta radiācija. Trešdaļā veikto ogu pārbaudēs un vismaz 40% sēņu analīžu atklāts radioaktīvā cēzija daudzums pārsniedz atļautās normas. Tomēr tirgotāji uzskata, ka tas mūs neskar.

Pārtikas veterinārais dienests mierina iedzīvotājus –  situācija Baltkrievijā tiešām mūs neskarot, jo piesārņojums tur – saistīts ar Černobiļas avāriju un radioaktivitāte ik gadu samazinās. Eiropā darbojas ātrās brīdināšanas sistēma, kas ļauj valstīm brīdināt vienai otru par iespējām ievest vai izplatīt nekvalitatīvus pārtikas produktus, taču neviens ziņojums par radioaktivitāti pārtikas produktos, šogad nav bijis.

Ievedot Latvijā citās valstīs lasītas dabas veltes ir jāapliecina to izcelsme. Ja dienestiem rodas šaubas par kvalitāti, prece tiek pārbaudīta. Sēnes un ogas no Baltkrievijas Latvijā neesot ievestas.

Skaties video: