Baltijas ceļš atzīmē 32. gadadienu

33 komentāri
Baltijas ceļš atzīmē 32. gadadienu
AIVARS LIEPIŅŠ, F64

Šajā dienā pirms 32 gadiem visu trīs Baltijas valstu iedzīvotāji sadevās rokās un izveidoja Baltijas ceļu, kas stiepās no Viļņas caur Rīgu līdz pat Tallinai. 1991. gada 23. augustā visās trijās Baltijas valstīs norisinājās akcija “Liesmojošais Baltijas ceļš”, lai atgādinātu par traģiskajiem notikumiem tā paša gada janvārī un ar ugunskuriem simboliski brīdinātu par draudiem no austrumiem.

Baltijas ceļš bija neatkārtojama un miermīlīga demonstrācija, kurā 1989. gada 23. augustā, trīs valstu tautām izveidojot cilvēku ķēdi 600 km garumā un paužot vienotību šo tautu brīvības centienos, Baltijas valstis atguva neatkarību un notika būtiskas pārmaiņas Eiropas un pasaules jaunāko laiku vēsturē.

Baltijas ceļš ir nozīmīgs kolektīvās atmiņas veidotājs, vienojot vairāk nekā miljons cilvēku viņu atmiņās un sajūtās par notikumiem trijās Baltijas valstīs pirms 32 gadiem.

Baltijas ceļš bija atbilde uz Molotova-Ribentropa pakta 50. gadadienu, ar kuru tika atcelta Baltijas valstu neatkarība. Šis pakts ļāva Padomju Savienībai paplašināt savu ietekmi Centrālajā un Austrumeiropā un okupēt tautas.

Tas ir notikums, kas būtiski ietekmējis politiskos procesus un Baltijas atpazīstamību ne tikai Austrumeiropā, bet visā pasaulē.

33 komentāri