“Baltic Restaurants Latvia” nevarēs nodrošināt darbu teju 250 strādājošajiem; dīkstāves pabalstu nevar saņemt

Pievienot komentāru
“Baltic Restaurants Latvia” nevarēs nodrošināt darbu teju 250 strādājošajiem; dīkstāves pabalstu nevar saņemt
EDMUNDS BRENCIS/F64

Ēdināšanas pakalpojumu sniedzēja SIA “Baltic Restaurants Latvia”  tuvākajās dienās vairs nevarēs nodrošināt darbu teju 250 darbiniekiem, bet dīkstāves pabalstu saņemt kompānijai nav iespējams, informēja uzņēmumā.

Minētā kontekstā “Baltic Restaurants Latvia” (BRL) ir vērsies Ekonomikas ministrijā, aicinot pārskatīt valsts atbalsta mehānismus Covid-19. Uzņēmums norāda, ka ja atbalsta noteikumi paliks nemainīgi, tuvāko dienu laikā 250 uzņēmuma darbiniekiem būs jāsaņem ziņa, ka tiem nav iespējams nodrošināt nedz darbu, nedz dīkstāves pabalstu.

Kompānijā norāda, ka tā atzinīgi novērtē Latvijas valdības centienus krīzes situācijā atbalstīt uzņēmumus un iedzīvotājus, taču atkārtoti vērš uzmanību uz nepieciešamajām izmaiņām Ministru Kabineta (MK) noteikumos par atbalsta sniegšanu, lai iecerētais atbalsts sasniegtu izvirzītos mērķus. Lai izpildītu nosacījumu par 20% vai, vēl jo vairāk, 50% apgrozījuma samazinājumu novembrī vai decembrī salīdzinājumā ar šī gada augustu-septembri uzņēmuma apgrozījuma samazinājumam, salīdzinot ar ierasto pirmskrīzes līmeni, būtu jābūt 50% vai pat tuvu 80%, jo augustā-septembrī apgrozījums vēl bija ļoti tālu no 2019.gada līmeņa.

“Baltic Restaurants Latvia”

“Patlaban atbalsta mehānismos tiek ignorēts tas, ka dažādos ēdināšanas nozares segmentos būtisku lomu spēlē sezonalitāte: izglītības iestādes bija slēgtas augustā, oktobrī bija brīvdienas un jau pakāpeniska pāreja uz attālinātajām mācībām, uzņēmumu un iestāžu darbinieku ēdināšana augustā arī vēl nebija atjaunojusies, jo vasaras periodā daudzi vēl izmantoja iespēju strādāt attālināti. Līdz ar to augusta-oktobra vidējais apgrozījuma līmenis tiek mākslīgi samazināts, kā rezultātā daļa ēdinātāju nespēs kvalificēties atbalsta kritērijiem, lai arī objektīvi piedzīvo kritumu, un bez šī atbalsta būs spiesti atlaist darbiniekus un izbeigt uzņēmumu darbību.”

“Baltic Restaurants Latvia” norāda, ka ēdinātāji aicina valdību mainīt atbalsta kvalifikācijas kritērijus un konkrētā atbalsta mēneša apgrozījumu salīdzināt vai nu ar jebkura viena mēneša apgrozījumu no periodā augusta līdz oktobrim līdzīgi, kā tas ir Covid-19 skarto tūrisma nozares saimnieciskās darbības veicēju atbalsta piešķiršanas kārtībā, kas ļautu ņemt vērā dažādu nozaru iespējamo specifiku un sezonalitāti, vai arī salīdzināt ar 2019.gada vidējo mēneša apgrozījumu, kā tas ir Ministru kabineta noteikumos par publiskas personas un publiskas personas kontrolētas kapitālsabiedrības mantas nomas maksas atbrīvojuma vai samazinājuma piemērošanu sakarā ar Covid-19 izplatību”, jo salīdzinājums ar pirmskrīzes periodu ir objektīvāks.

“Baltic Restaurants Latvia”

“Tiem ēdinātājiem, kas vasarā bija atjaunojuši savu darbību pilnībā, piemēram, Latvijas reģionos, kur bija liela vietējo un Baltijas tūristu plūsma, būs iespēja kvalificēties atbalstam arī ar esošajiem kritērijiem, taču tiem ēdinātājiem, kas nodrošina pakalpojumus skolās vai sociālās aprūpes iestādēs, kur epidemioloģiskās drošības pasākumu dēļ bija nepieciešami arī papildu izdevumi, vai augstskolās un skolās, kuras nedarbojās vasarā, kvalifikācija ir praktiski neiespējama.”

Uzņēmumā arī atgādina, ka “Baltic Restaurants Latvia” trīs gadus pēc kārtas ir trešais lielākais nodokļu maksātājs ēdināšanas nozarē Latvijā un 149.lielākais nodokļu maksātājs valstī kopumā. 2019.gadā valsts budžetā samaksāto nodokļu kopsumma bija 5,6 miljoni eiro. Uzņēmums eksportē savas zināšanas ēdināšanas biznesā arī uz Igauniju, pārvaldot un administrējot divus ēdināšanas uzņēmumus kaimiņvalstī, tostarp vienu no liekākajiem Igaunijas ēdināšanas uzņēmumiem “Baltic Restaurants Estonia”, atgādina kompānijā.

“Līdz ar jaunām prasībām un ierobežojumiem skolās jau 25.novembrī esam saņēmuši ziņas no vairāk kā 10 skolām (kopumā ēdinām 47 skolās Latvijā) par daļēju pāreju uz attālināto apmācību arī 1. – 4.klašu grupās, un domājams tāda pati situācija būs arī pārējās skolās, arī augstskolas šogad vairs neatsāks darbu klātienē,” norāda “Baltic Restaurants Latvia” valdes locekle Anita Gleizde.

“Baltic Restaurants Latvia” valdes locekle Anita Gleizde.

“Mēs katru dienu saņemam arī arvien satrauktākus jautājumus no mūsu darbiniekiem: vai būs darbs rītdien, vai būs darbs nākošajā mēnesī, vai būs pabalsti? Tie ir mūsu darbinieki, kurus ar dīkstāves pabalstu palīdzību izdevās neatlaist pavasarī, bet, ņemot vērā pašreizējās situācijas attīstību, daudziem no viņiem mēs vairs nevaram solīt darbu tuvāko divu vai pat četru mēnešu laikā. Un, nekvalificējoties atbalstam, nevarēsim nodrošināt arī dīkstāves pabalstus.”

Vienlaikus viņa uzsver – ir jāsaprot, ka vietās, kur nepieciešams nodrošināt nepārtrauktu pakalpojumu, piemēram, sociālās aprūpes centros, ir jātur diezgan būtisks skaits darbinieku rezervē, lai sliktākajā gadījumā varētu aizvietot uz laiku saslimušos darbiniekus. Saskaņā ar dīkstāves noteikumiem pavasarī, varējām to diezgan veiksmīgi realizēt, taču tagad tas nebūs iespējams,” saka BRL vadītāja.

Uzņēmums aicina valdību uzklausīt nozares pārstāvjus un veikt korekcijas atbalsta pasākumu nosacījumos, lai saglabātu darba vietas un iespēju uzņēmumiem atsākt darbu, kad ierobežojumi mazināsies.

“Lursoft” informācija liecina, ka ēdināšanas pakalpojumu sniedzēja SIA “Baltic Restaurants Latvia” apgrozījums pagājušajā gadā bija 21,1 miljons eiro, kas ir par 10,5% vairāk nekā 2018.gadā, savukārt uzņēmuma peļņa samazinājās par 24,2%, veidojot 232 402 eiro.

“Baltic Restaurants Latvia” dibināts 1993. gadā, un tās pamatkapitāls ir 1,6 miljoni eiro. Kompānijas patiesie labuma guvēji ir Guntis Bredovskis, Aigars Kaugars un Anita Gleizde.

“Baltic Restaurants” apkalpo 110 000 apmeklētājus kopumā 250 ēdināšanas vietās Latvijā un Igaunijā. Uzņēmums ēdina bērnus 13 bērnudārzos un 47 skolās Latvijā, kā arī 44 bērnudārzos un 59 skolās Igaunijā. 2019.gadā uzņēmums nodrošināja stabilu darbu gandrīz 1 400 cilvēkiem Latvijā un Igaunijā.