“Bailes un zināšanu trūkums.” Ģimenes ārsts stāsta, kādi aizspriedumi valda pret gripas vakcīnām

3 komentāri

Ar jaunu sociālo kampaņu valsts aicina grūtnieces un mazus bērnus vakcinēties pret gripu. Potes apmaksā valsts. Lai gan pirmie gripas saslimšanas gadījumi šajā sezonā reģistrēti jau oktobra sākumā, epidēmija, kā parasti, gaidāma janvārī.

Sabiedrības informēšanas kampaņas “Neļauj gripai jūs noķert!” galvenā mērķa auditorija ir grūtnieces un bērni vecumā no sešiem līdz 23 mēnešiem, kuriem pretgripas vakcināciju valsts apmaksā 100% apmērā.

Oktobra sākumā Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) reģistrējis pirmos gripas saslimšanas gadījumus, lai gan kopumā gripas intensitāte Latvijā ir ļoti zema. Kā katru gadu, visstraujākā gripas izplatība gaidāma ziemas mēnešos.

“Ļoti svarīgi, lai būtu imunitāte. To var panākt pārslimojot, kas nav ieteicams. Gripas norise nav prognozējama. Izraisa smagas komplikācijas, pneimoniju, infekcijas, bieži arī nāvi. Tāpēc labākais ir dabūt imunitāti pret konkrēto gripas vīrusu, vakcinējoties,” norāda SPKC pārstāvis Jurijs Perevoščikovs.

Sociālajos tīklos arvien biežāk popularitāti gūst domubiedru grupas, kurās krasi iestājas pret vakcinēšanos, uzskatot, ka tās var radīt autismu un pat nogalināt. Ģimenes ārsti gan aicina uzticēties zinātnei, nevis panikas cēlājiem.

“Jā, ir tādas situācijas, kad cilvēki atsakās. Manā praksē tādu nav daudz. Bet laika gaitā mēģinu pārrunāt riskus un ieguvumus. Tas, ko sarunu laikā konstatējam: bailes un zināšanu trūkums. Tādā gadījumā ir grūti pieņemt lēmumu. Izrunājot ar ārstu, kuram uzticaties, un visdrīzāk, tas būs pozitīvs lēmums, par labu vakcinācijai,” norāda ģimenes ārsts Ainis Dzalbs.

Gripai raksturīga pēkšņa slimības simptomu parādīšanās, piemēram, drebuļi, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 38 grādiem, stipras galvassāpes, sāpes acu ābolos un muskuļos, sauss klepus un rīkles iekaisums, izteikts nespēks un apetītes zudums. Šā gada janvārī un februārī – drūmākajos gripas mēnešos – slimība izdzēsa 48 cilvēku dzīvības.

3 komentāri