Baidās, ka nesanāks – daudzi tautieši kautrējas darināt paši savas Jāņu rotas

1 komentārs
Baidās, ka nesanāks – daudzi tautieši kautrējas darināt paši savas Jāņu rotas
Lauris Aizupietis / f64

Vainagi ir viena no svarīgākajām latviešu vasaras saulgriežu svētku sastāvdaļām. Tos veido divi būtiski elementi: aplis jeb kosmosa bezgalības simbols un jāņuzāles – ziedi, pļavas ziedi, vārpas, smilgas un viss, kas plūcams un pinams.

Jāņu vainagu pinēja no Olaines pagasta Līga Osīte ar meitu Maiju puķes lasa savās pļavās. Pīt vainagus Līgu iemācīja viņas mamma. Puķes tiek vāktas, orientējoties pēc izjūtām – kas tajā mirklī patīk.

“Citreiz tiek savāktas tikai zilas puķes, citreiz – tikai baltas vai dzeltenas. Šoreiz vainags būs raibs – i zils, i sarkans, dzeltens, violets,” saka Maija.

 

Abas lauku ziedu pazinēja brīnās par tiem ļaudīm, kuri savos vainagos mēdz iepīt latvāni. “Latvāni gan nevajadzētu likt vainagā – to var sajaukt ar suņuburkšķi. Bet, ja padomā, kā tos var sajaukt?! Latvānis ir garš, ar lielām lapām… Bet cilvēki vienalga sajauc,” teic Līga.

Līga ātri vien prot uzpīt arī Jāņu vainagu no ozola zariem. Lai uztaisītu kuplu un skaistu ozollapu vainagu un saudzētu pašu koku, ar pazarītēm pilnīgi pietiekot: “Tāpēc jāsaudzē ozoli. Ja aizsūti vīriešus pēc zariem, tad atnāk ar malku, nevis ar zariem Jāsargā mūsu dabas bagātība.

Šo vienu no svarīgākajām latviešu vasaras saulgriežu svētku sastāvdaļām Līga iesaka pīt pašiem, nevis pirkt, jo tad vislabāk var izjust cilvēka un dabas tuvības apziņu, bet tautieši parasti kautrējas, baidās, ka nesanāks.

 

Kad pļavas puķes ir salasītas, Līga ar Maiju ķeras klāt to pīšanai. Laikus tiek sagatavotas pamatnītes no kārklu klūgas un tad jau jāļaujas iztēlei – katrs vainags ir īpašs un ar savu rokrakstu. Abām Jāņu vainagu pinējām šis rituāls ir īpašs un sarunas arī īpašas. Viena otrai vienmēr palīdz.

 

Skaistākos savus Jāņu vainagus lauku ziedu pazinējas vienmēr ved arī uz Zāļu tirgu Doma laukumā. Abas šo pasākumu vienmēr ļoti gaida – jo tajā ir ne tikai ļoti īpaša atmosfēra, bet tā ir vieta, kur novērtē viņu darbu.

TOP komentāri

  • Annija Surika
    0 0 0

    Annija Surika

    kautrejas vai ari nezin ka tos taisit.pa cik var tagad visu veikala vai uz tirgus nopirk

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl