Babītē tapusi mūsdienīga pansionātu alternatīva – Latvijā pirmā “Lielās ģimenes māja”

5 komentāri

Latvijā izveidots jauns sirmgalvju aprūpes modelis, kas saucas- “Lielās ģimenes māja”.

Atšķirībā no pansionātiem, kur vienkopus mitinās desmitiem vecu ļaužu un atmosfēra līdzinās slimnīcai, šeit cilvēki dzīvo privātmājās – katrā pa sešiem senioriem. Lai arī šāds pakalpojums nav lēts, interese esot liela.

Babītes novada ciematā “Lapsas” uzbūvētas pirmās divas privātmājas, tajās jau mēnesi dzīvo 12 seniori, katrā pa seši.

Anna
Senioru mājas iedzīvotāja

Nu te jau viss patīkami ir, visi mēs kopā esam, visi paēdam, staigājam, ejam ārā, nu tā, labi jūtamies.

Senioru mājas modelis visai attālināti līdzinās veco ļaužu pansionātam – te nav nedz garie, slimnīcas tipa gaiteņi un telpas, nedz ēdienreižu grafiks un citas obligātās lietas. Sirmgalvji var paši noteikt savu dienas ritmu un aktivitātes. Katrā mājā dzīvo arī pa aprūpētājam, kura uzdevums ir gādāt par drošību, palīdzēt un rosināt uz izkustēšanos un prāta spēlēm.

Lelde Mieriņa
Uzņēmuma “Senior Riga” pārstāve

Viss ir pielāgots ar dažādām tehnoloģijām un sociālām aktivitātēm, lai cilvēks varētu justies droši, pārvietoties visur, ir roku balsti, izsaukumu pogas – vannas istabās. Guļamistabās speciāli neesam ielikuši, lai nebūtu tā, ka cilvēks visu laiku guļ gultā un sauc, lai atnes vai aizgādā, bet lai tiešām saglabātu savu pašaprūpes spējas pēc iespējas ilgāk un varētu kvalitatīvi pavadīt savas vecumdienas.

Šajā pansionātu alternatīvā seniori var brīvi pārvietoties ar ratiņkrēsliem un paši gatavot pusdienas.

Kādam no vecajiem ļaudīm pārvietoties ir grūtāk, cits ir aktīvāks, piemēram, Zinaīda, kurai ir 92 gadi, labprāt savām mājas biedrenēm māca dejot “čigānietes” deju.

Pensionāri atzīst, ka dikti gaida pavasari, jo mājai ir terase, uz kuras labprāt sēdētu saulītē.

Ikmēneša maksa par vietu senioru mājā atkarīga no katra cilvēka neatkarības spējām, kā arī no pašu vai radinieku izvēlētajiem pakalpojumiem. Pensionāri var arī pieteikties uz pašvaldības atbalstu – piemaksu par gultas vietu.

Lelde Mieriņa
Uzņēmuma “Senior Riga” pārstāve

Mēs sastādām individuāli šo dzīves plānu un vēl ņemam vērā, vai viņš grib vienvietīgā, divvietīgā vai trīsvietīgā istabiņā dzīvot, – no tā rodas arī tās summas. Summas ir sākot no 415 eiro un var uzaugt līdz 1000 eiro, bet tas ir atkarīgs, kādus pakalpojumus viņš izvēlas – vai vēlas SPA apmeklēt un teātrus, jo to mēs nodrošinām, bet tas ir par papildus samaksu.

Šīs senioru aprūpes iestādes izveidotas ar bankas “Citadele” un  “Altum” finansējumu – 360 000 eiro. Bankā stāsta, ka šādi sociālās uzņēmējdarbības projekti ir perspektīvi, īpaši ņemot vērā, ka Latvijas sabiedrība strauji noveco.
Santa Purgaile
Bankas “Citadele” valdes locekle

Lai arī sociāla, tā ir uzņēmējdarbība, un tā prasa, vai tam ir ekonomiskais pamats. Tātad, vai ir pietiekoši finanšu resursi, un vai šis pats projekts ir pelnītspējīgs – tā kā no šāda aspekta mēs viņu arī vērtējām. Jā, varbūt šim konkrētajam uzņēmējam tās peļņas ekspektācijas nav tik lielas, bet viņas ir. Ticiet man, arī šādos projektos ir iespējams pelnīt.

Drīzumā plānots celt jaunas senioru mājas, turpat Babītē, kā arī Ādažos un Salaspilī. Interese no potenciālajiem klientiem ir liela, šobrīd jau tiekot rezervētas vietas uz mājām 2020. gadā.

5 komentāri