Azartspēļu vietām Rīgā draud jauni ierobežojumi. Dome grib tās patriekt no guļamrajoniem

12 komentāri

Rīgas domē turpina lauzt šķēpus par to, vai galvaspilsētā nevajadzētu daudz pamatīgāk ierobežot azartspēles.

Ceturtdien, 14. jūnijā, deputāti dalījās ar skumjiem stāstiem par azartspēļu atkarības sekām un vainoja viens otru bezdarbībā. Tikmēr spēļu zāļu īpašnieki draudēja ar jauniem tiesu darbiem.

Pagājušā gada nogalē Rīgas dome oficiāli uzsāka darbu pie 42 pilsētas vēsturiskajā centrā esošo spēļu zāļu slēgšanas, tādējādi pamatīgi nokaitinot spēļu biznesa asociāciju, kuras biedri tiesā pārsūdzējuši visus 42 gadījumus. 13 no tiem šobrīd saņemti pirmās tiesas instances spriedumi, un tie visi ir domei labvēlīgi. Tomēr tas sūdzmaņus nav savaldījis.

Ģirts Ludeks
Latvijas Spēļu biznesa asociācijas valdes priekšsēdētājs

Gribēju jūs iepriecināt, es domāju, ka šīs tiesvedības ies līdz Eiropas tiesai, būs vēl apgabaltiesa, Augstākā tiesa, Eiropas Tiesa un droši vien arī Satversmes tiesa. Valsts budžetā šīs te 42 aizvērtās zāles nodokļu neieņemšanā būs apmēram 5 miljoni eiro gadā.

Saskaņā ar likumu katras spēļu zāles slēgšanas process aizņem vismaz piecus gadus, kuru laikā var iztiesāties, vai slēgšana pamatota. Tikmēr pašvaldība jau gatavo spēļu biznesam citu nepatīkamu pārsteigumu – nākamā pilsētas attīstības plāna projektā, kas spēkā varētu stāties nākamgad, paredzēts, ka spēļu zāles vairs nevarēs atvērt ne tikai vēsturiskajā centrā, bet arī dzīvojamās apbūves teritorijās. Līdz ar to par pašvaldības saistošajiem noteikumiem neatbilstošām kļūtu vēl 57 spēļu zāles, kā atbilstošas atstājot vien 36.

Jāpiebilst, ka teju visi deputāti neatkarīgi no partijas piederības nosodīja azartspēļu radīto postu un dalījās šausmu stāstiem par to.

Juris Jurašs
Rīgas domes deputāts (JKP)

Lielākā daļa uz spēļu zālēm aiziet un nospēlē pēdējo naudu. Tās ir pēdējās cerības iestādes šiem cilvēkiem, kuri patiesībā lielākā daļa dzīvo uz nabadzības sliekšņa. Viņi neiet tur izklaidēties, bet iet ar cerību, ka varbūt šoreiz kaut kas paveiksies.

Savukārt Rīgas domes deputāte Eiženija Aldermane (GKR) norāda: “Pirms pusotra mēneša manā mājā, manā acu priekšā no devītā stāva nolēca 24 gadus veca sieviete, jo viņas vīrs bija nospēlējis visu, kas ģimenei piederēja. Bezizejā viņi iedzen savas ģimenes, taisnība tas, ko teica arī Juraša kungs.”

Tomēr ar viedokļu sakritību šī sasaukuma Rīgas domei, lai vienotos, nepietiek. Opozīcijā esošā “Jaunā konservatīvā partija” atsaucās uz pašas veiktu aptauju, kurā spēļu zāļu slēgšanu atbalstījuši 80% respondentu, aicinot nekavējoties virzīt pilnīgu spēļu zāļu aizliegumu Rīgā, azartspēles atļaujot vienīgi kazino, kas izbūvēti četru vai piecu zvaigžņu viesnīcās.

Tādu šobrīd galvaspilsētā ir sešas. Savukārt galvaspilsētā valdošie politiķi tikmēr gribēja pieturēties pie ierēdņu piedāvātā plāna, kas pret azartspēlēm vēršas daudz pakāpeniskāk. Tādēļ balsojums ceturtdien tā arī izpalika.

12 komentāri