Austrumvidzemē atrasta Eiropā reti sastopama piepe

2 komentāri
Austrumvidzemē atrasta Eiropā reti sastopama piepe
LATVIJAS VALSTS MEŽI

Valsts mežu apsaimniekotāja “Latvijas valsts meži” (LVM) vides eksperts Gaidis Grandāns, apsekojot attīstāmos meža autoceļus LVM Austrumvidzemes reģiona Sikšņu iecirknī, atradis Eiropā reti sastopamās piepju sugas – “Amylocystis lapponica” eksemplāru, liecina informācija LVM mājaslapā.

Latvijā šī ir otrā reģistrētā sugas atradne, un tai vēl nav dots latviskais nosaukums.

Vides eksperts secinājis, ka pēc analoģijas ar “Climacocystis borealis”, latviskojot – “Ziemeļu klimakociste”, atrasto piepju sugu varētu dēvēt par “Lapzemes amilocisti”.

“Tas ir unikāls atradums visas Eiropas mērogā. Šo reto piepju sugas atradni sastapu mežā vien dažas dienas vēlāk par tās atklājumu Ķemeru Nacionālā parka teritorijā, kas fiksēts kā pirmais sugas novērojums Latvijā,” stāsta Grandāns.

Sugas identitāti pēc bildes apstiprināja Igaunijas vadošie mikologi Asko Lõhmus un Kadri Runnel. Sugas paraugs atrodas Latvijas Dabas muzejā.

“Amylocystis lapponica” apdzīvo lielu dimensiju skujkoku kritalām bagātas mežaudzes. Skandināvijā to izmanto kā dabisku meža biotopu specifisko sugu.

Eiropā suga tiek uzskatīta par kritiski apdraudētu. Iekļauta vairāku valstu Sarkanajās grāmatās (īpaši aizsargājamo sugu sarakstos): Čehijā, Igaunijā, Somijā, Norvēģijā, Polijā, Slovākijā, Zviedrijā un daļā Krievijas. Tā ar likumu ir aizsargāta Horvātijā, Čehijā un Slovākijā. Bagātākās atradnes konstatētas Skandināvijā. Iekļauta arī 23 Eiropā retāko sēņu sarakstā.

Lasi vēl: LVM vides ekspertu redzeslokā nonākuši reti sēņu atradumi