Austrumu slimnīca veidos brīvprātīgo kustību, lai palīdzētu ar vēzi slimiem cilvēkiem

4 komentāri
Austrumu slimnīca veidos brīvprātīgo kustību, lai palīdzētu ar vēzi slimiem cilvēkiem
(Foto: Ieva Lūka / LETA)

Ikviens, kurš jūt sevī aicinājumu palīdzēt pacientiem, kurus skārusi diagnoze ”vēzis”, ir aicināts pieteikties un kļūt par voluntieri. Austrumu slimnīcā top brīvprātīgo kustība onkoloģisko slimnieku psiholoģiskajam atbalstam.

Gadu no gada Latvijā tiek reģistrēti aptuveni 11 tūkstoši jaunu vēža pacientu. Daudzi no viņiem, uzzinot diagnozi, emocionāli sabrūk. Kāda vēža paciente, kuras vīrs arī sirdzis ar ļaundabīgo audzēju, LNT Ziņām uztic sava dzīvesbiedra bēdu stāstu, kas pierāda, ka nereti šādā mirklī novēršas arī paša ģimene un cilvēks paliek viens ar savu slimību.

Slimnīcas sienās piedzīvota ne viena vien drāma, kad ne tikai dzīvesbiedri pamet grūtībās, bet arī bērni vecākus un vecāki – bērnus. Mediķi novērojuši, ka visgrūtāk klājas tieši tiem pacientiem, kuri jūtas vientuļi un nesaņem atbalstu no tuviniekiem.  Un tas neuzlabo atveseļošanās izredzes.

Mediķi iespēju robežās cenšas ar katru pacientu aprunāties, taču pacientu daudz, bet laika sarunām gaužām maz.

 

Signe Plāte,

Signe Plāte,
Latvijas Onkoloģijas centra ķīmijterapijas nodaļas vadītāja

Ņemot vērā medicīnas iespējas pašreiz mūsu valstī, mums ir personāls, kas veic konkrētu medicīnas darbu, mums nav ”runājošo māsu”, visās attīstītās Eiropas valstīs ir māsu, kas neveic nekādas manipulācijas, bet tikai runā ar pacientiem, patiesībā pilda psihoterapeitisko funkciju. Latvijā tādu nav.

Kaut arī slimnīcā strādā arī sociālais darbinieks, psihoterapeits un ir kapelāns, taču arī viņi nevar veltīt katram vēža pacientam tik daudz laika, cik būtu nepieciešams. Tāpēc vēža pacientu psiholoģiskam atbalstam nolemts veidot brīvprātīgo kustību. Ārvalstīs tā izplatīta prakse, kur šo svarīgo misiju nereti uzņēmušies cilvēki, kuri paši savulaik uzveikuši vēzi.

”Kādreiz tie vienkāršie cilvēki un brīvprātīgie aprūpētāji var dot daudz lielāku pienesumu, jo ne jau izglītība un diploms kaut ko nosaka, bet citas kvalitātes. Ja cilvēkam ir labs uzstādījums, laba sirds un sirds gudrība un viņš vienkārši redz un māk klausīties. Atslēgas vārds ir klausīties ne tik daudz runāt,” norāda Austrumu slimnīcas kapelāns Juris Meijers.

 

Signe Plāte

Signe Plāte
Latvijas Onkoloģijas centra ķīmijterapijas nodaļas vadītāja

Visi brīvprātīgie, protams, tiks apmācīti. Tas nav tā, ka mani kolēģi arī satraucas, ka tagad jebkuru palaidīs, kurš pa slimnīcu grib staigāt un runāt. Šie cilvēki tiks testēti, vai viņi ir morāli, emocionāli stabili, jo nevar atnākt cilvēks, kurš nevis palīdz, bet pats vēl sāk raudāt līdzi.

 

Lai kļūtu par voluntieri, galvenais sirdī just aicinājumu palīdzēt ar vēzi slimiem cilvēkiem, nosaka mediķi un aicina brīvprātīgos pieteikties aizpildot pieteikuma anketu biedrības “Svētās ģimenes māja” interneta vietnē.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl