Austrumu slimnīca: vai jāklusē, ja vecāki savus bērnus pamet slimnīcā?

5 komentāri
Austrumu slimnīca: vai jāklusē, ja vecāki savus bērnus pamet slimnīcā?
(Foto: LETA)

Austrumu slimnīca ikdienas saskaras ar situācijām, kad vecāki pamet savus bērnus ārstniecības iestādē nedēļām un mēnešiem ilgi, kad pēc studentu ballītēm slimnīca pārvēršas par atskurbtuvi, un citām problēmām, par ko sabiedrība ikdienā nezina vai negrib zināt.

Austrumu slimnīca vakar sociālajā vietnē ievietoja paziņojumu par ubadzi, kas, iestājoties slimnīcā, glabāšanai nodevusi 1200 eiro. Šis paziņojums sociālajos tiklos izraisīja plašas diskusijas par to, cik ētiska bijusi šāda rīcība.  Austrumu slimnīcas pārstāve Inguna Potetinova norāda, ka mērķis nav šokēt, bet informēt sabiedrību par problēmu. ”Slimnīcā ļoti labi var redzēt, kādas sociālās problēmas ir sabiedrībā. Konkrētais gadījums ar ubadzi parāda to, ka Latvijā ubagošana var pastāvēt nevis uz līdzcilvēku līdzjūtības pamata, bet gan kā bizness,” skaidro I. Potetinova.

Austrumu slimnīcas pārstāve Inguna Potetinova:
Vai ārstiem būtu jāklusē, ja slimnīcā mēnešiem ilgi guļ dažāda vecuma bērni, kurus vecāki un tuvinieki burtiski ir pametuši slimnīcā. Bērni ir izgājuši ārstniecības kursu, turpmāk ir vajadzīga pastāvīga kopšana mājās vai sociālās aprūpes centrā. Vecāki nebrauc saviem bērniem pakaļ arī tad, kad tas ir ievests narkotisko vielu reibumā. Tad jautājums ir, vai sabiedrība grib risināt šo situāciju vai nē? Mēs varam nerunāt arī par to, ka studentu iesvētību svētku laikā  slimnīca pārvēršas par atskurbtuvi un pārdzērušies jaunieši šeit izguļ dzērumu.”

Arī Austrumu slimnīca paziņojumā norāda: ”Slimnīcā sabiedrības ”seja” parādās kā zem lupas, mēs varam, protams, ieturēt strausa politiku un izlikties, ka nekā tāda mūsu sabiedrībā nav – nerunāt par daudzām neērtām tēmām, aizbildinoties, ka tā ir ”kāda cita” kompetence. Kritiķi vaicā, kāpēc par to vispār slimnīcai jārunā? Mēs gribētu atbildēt ar pretjautājumu – bet kuram tad?”

Potetinova skaidro, ka slimnīca ir vieta, kur daudzas sabiedrības šķautnes ir redzamas kā spogulī. ”Slimnīca ir izvēlējusies ieņemt aktīvu pozīciju, norādot uz diskutabliem jautājumiem, kuru risināšana ir ne tikai ”kādas atbildīgās iestādes” kompetence, bet prasa arī visas sabiedrības līdzatbildību.” Kā piemēru viņa min to, ka slimnīcas toksikologi secināja, ka līdz ar apkures sezonas iestāšanos slimnīcā tiek ievesti pacienti, kas saindējušies ar tvana gāzi. Taču viņu vidū ir ne tikai tie, kas neuzmanīgi kurinājuši krāsnis, bet arī tie, kuriem mājās ir moderni, sertificēti gāzes katli. Izrādās, ka šie katli nemaz nav tik droši, kā tos uzdod ražotāji.

”Sabiedrība aktīvi prasa atbildību tad, kad jau ir notikusi kāda traģēdija, kad kāda problēma ir kļuvusi par stabilu sistēmu. Mēs arī turpinām runāt par to, ka par stabilu sistēmu ir kļuvis tas, ka katru gadu pacienti slimnīcai paliek parādā ap 600 000 eiro. Šobrīd summa uzkrājoties, sasniegusi jau 3,5 miljonus. Pēdējo trīs gadu laikā rēķinus mūsu slimnīcā nav samaksājuši 50 000 pacientu,” paziņojumā skaidro Austrumu slimnīca, ”Nevar iezīmēt kādu vienotu nemaksātāja portretu – tie ir gan pensionāri, gan studenti un bezdarbnieki, gan cilvēki ar zemiem ienākumiem un sociāli nelabvēlīgās cilvēku grupas. Diemžēl ir arī negodprātīgie – dažs gada laikā daudzas reizes nonāk slimnīcā, un visas šīs reizes aiziet nesamaksājis. Mēs turpinām par to runāt, cerot, ka beidzot tiks rasts mehānisms, kā slimnīcai šos pacientu parādus kompensēt.”

5 komentāri