Austrumu slimnīca iegādājusies jaunas iekārtas krūts audzēja diagnostikai

0 Komentāru

Lai nodrošinātu krūts audzēja diagnostikas iespējas un veicinātu agrīnu onkoloģisko saslimšanu atklāšanu, Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) ir uzstādītas divas jaunas diagnostisko izmeklējumu iekārtas, portālu Skaties.lv informēja RAKUS Sabiedrisko attiecību daļa.

“Tagad pacientēm būs iespēja veikt izmeklējumus ar mūsdienīgām un inovatīvām diagnostikas iekārtām, kas jau tuvākajā nākotnē varētu veicināt tendenci – atklāt audzējus agrīni un veiksmīgi ārstēt,” norāda slimnīcas vadītājs Imants Paeglītis.

Savukārt veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par”) pauž: “Mūsu zinošie un prasmīgie ārsti var strādāt ar inovatīvām un mūsdienīgām diagnostikas iekārtām. Vienlīdz nozīmīgi ir arī tas, ka telpas pielāgotas ārstu un pacientu vajadzībām, un pacients jūtas diskrēti. Šis kopums sniedz iespēju ārstiem augt profesionāli un pilnveidot prasmes. Tikai sadarbojoties un uzklausot ārstu un pacientu vajadzības, spēsim panākt pozitīvus risinājumus.”

Kā informē Diagnostiskās radioloģijas centra virsārste mamogrāfijā Ilze Eņģele, tagad stacionārā Latvijas Onkoloģijas centrs pacientēm būs iespēja veikt pilnu krūts diagnostikas izmeklējumu ciklu – mamogrāfiju, ultrasonogrāfiju un, ja būs nepieciešams, – arī biopsiju.

Ikvienai RAKUS stacionārā “Latvijas Onkoloģijas centrs” pacientei, iepriekš pierakstoties, būs iespēja veikt izmeklējumus ar jaunām, modernām un augstas izšķirtspējas iekārtām. Mamogrāfijas iekārta ”AMULET Innovality”, kā arī stereotaktiskās biopsijas izmeklējumu iekārta ”Affirm Prone Breast Biopsy System” ir paredzētas pacientes kompleksai izmeklēšanai.

Līdz šim uzreiz pēc jauno iekārtu uzstādīšanas, pielāgojot programmatūru un veicot mediķu apmācību, RAKUS plānveida un zaļā koridora pacientēm jau tika veikti šādi plaša spektra izmeklējumi, norāda slimnīca.

Veselības ministrijas galvenais speciālists onkoloģijā un ķīmijterapijā, Latvijas Onkoloģijas centra Krūts ķirurģijas nodaļas vadītājs Profesors Jānis Eglītis norāda: “Tagad, pateicoties inovatīvām tehnoloģijām un augstas izšķirtspējas attēliem, ārsti varēs labāk saskatīt nelabvēlīgās izmaiņas un operatīvi nosūtīt pacienti tālākai novērošanai vai ārstēšanai.”

Viens no mamogrāfiem ir diagnostiskais mamogrāfs, kuram ir visaugstākā izšķirtspēja krūts vēža diagnostikai. Iekārta ir aprīkota arī ar tomosintēzi – krūts dziedzera uzņēmumi no vairākiem leņķiem, lai labāk ieraudzītu audu izmaiņas uz dziedzeraudu fona. Otra pilnīgi jauna iespēja ir veikt mamogrāfiju ar kontrastvielu un pēc tam subtrakciju, kas nodrošina konkrēta veidojuma labāku vizualizāciju. RAKUS šo iekārtu iegādājās par 222 555 eiro (bez PVN) par pašu līdzekļiem.

Savukārt otrs mamogrāfs ir specializētā stereotaktiskās mamogrāfijas iekārta ar vakuuma biopsijas aprīkojumu, kas nodrošina 2D/3D attēlveidošanu un 360 grādu pieeju pacientam guļus stāvoklī uz vēdera. Tā cena iepirkuma rezultātā ir 270 404,75 eiro. Valsts finansēja iekārtas iegādi 250 000 eiro apmērā, savukārt atlikušo naudas summu samaksāja RAKUS.

“Krūts audzēju diagnosticēšanai tiek izmantota mamogrāfija, mamogrāfija ar kontrastvielu, tomosintēze, stereotakse, rezultātā operācijas kļūs daudz saudzīgākas. Ja parastā 2D mamogrāfijā krūti redzam kā grāmatu – no vāka līdz vākam, tad tomosintēze ir tik precīzs izmeklējums, it kā mēs krūti šķirstītu it kā pa lapai. Vienu pēc otras, ļoti precīzi. Tieši šis precīzais izmeklējums ļauj vēzi atklāt ļoti agrīni un atklāšanas brīdī jau atbrīvot krūti no aizdomīgā veidojuma bez speciālas operācijas,” skaidro Eņģele.

RAKUS ārstējas aptuveni 75% no visiem onkoloģiskajiem pacientiem Latvijā. No kopējā RAKUS pacientu skaita – onkoloģisko pacientu īpatsvars ir tuvu 30%.

0 Komentāru