1 komentārs

Augsto dzīvokļu īres cenu dēļ cilvēki no reģioniem, ierodoties strādāt Rīgā, nereti dod priekšroku dzīvošanai hosteļos, par šādu jaunu tendenci svētdien vakarā vēstīja raidījums LNT Ziņu TOP 10.

Hostelī Big Bed Hostel Merķeļa ielā visas 120 gultas praktiski aizņemtas ar Latvijas iedzīvotājiem. Hosteļa vadība Vecrīgā atvērusi otru hosteli, kas būtu domāts ārvalstu tūristiem, taču drīz vien arī tajā 70% no visām gultām izķēruši Latvijas iedzīvotāji.

Big Bed Hostel un Cheapy Hostel menedžeris Ernests Rieksts raidījumam stāstīja, ka pārsvarā hosteļos paliek cilvēki no Rēzeknes, Daugavpils, Liepājas, Ventspils, ir arī no Jelgavas, Ogres, Jēkabpils, Madonas.

Naktsmītne cilvēkiem no reģioniem

Hosteļi ieguvuši nozīmīgu lomu bezdarbnieku skaita mazināšanā reģionos. Lai nebūtu jābrauc uz Angliju, Larisa no Vecumnieku novada Kurmenes nolēma meklēt darbu vispirms Rīgā. Atradusi darbu apavu veikalā, viņa secinājusi, ka mēnešalga nespēj tikt līdzi mājokļu īres cenām Rīgā. Larisa atzīst, ka Rīgas centrā dzīvesvietu vispār nav iespējams noīrēt. ”Tāpēc ir jāizvēlas hostelis, kur ir tiešām zemas cenas. Jo ilgāk dzīvo, jo zemākas cenas,” stāstīja Larisa. Viņa hostelī Merķeļa ielā dzīvo jau mēnesi, dalot istabiņu ar vēl piecām iemītniecēm, un plāno šādi mitināties līdz decembrim. Ilgtermiņa iemītniekiem par hosteli jāmaksā 70 eiro mēnesī.

Pat vienas istabas īrēšana dzīvoklī ir trīs reizes dārgāka nekā mitināšanās hosteļos. ”Man ir ērtāk noīrēt hostelī vietu, nekā dzīvoklī istabu, jo arī istabas maksā 160-200 eiro. Nav lētas. Ir jāpelna vismaz seši septiņi simti, lai vari normāli dzīvot. Kaut gan tā nebūs normāla dzīvošana, tā būtu tikai iztikšana, jo visi komunālie, visi rēķini nāk klāt pie īres,” norādīja Larisa.

Arī hostelī sastaptais rēzeknietis Alberts uz Rīgu mucis no Latgales bezdarba. Tagad viņš ir viesmīlis un hostelī Rīgā dzīvo trešo mēnesi. Viņš dzīvošanu hostelī vērtē kā ērtu. ”Nekādu problēmu ar kaimiņiem, mantas ir, kur atstāt. Cenas ziņā tas ir izdevīgi. Nav daudz jāmaksā par to, ka patiesībā pilnu dzīvi arī nedzīvo,” secina Alberts. Cits hosteļa iemītnieks – Kaspars no Līvāniem – stāstījis, ka pavada hostelī četrus vakarus – pirmdien atbrauc un piektdien dodas mājās.

Savukārt Rihards no Gulbenes, kurš pašlaik strādā Brasas cietumā par uzraugu, atzina, ka dzīvokli viennozīmīgi meklēs, bet pagaidām ir jāsakrāj nauda skolai.

Ernests Rieksts raidījumam norādīja, ka pievienotās vērtības nodokļa likme naktsmītnēm ir 12%, bet, viņaprāt, hosteļiem to vajadzētu pat atcelt vai dotēt tos no valsts, jo hosteļi pilda sociālo funkciju cilvēkiem, kas brauc no reģioniem. ”Es uzskatu, mēs diezgan, diezgan sildām Latvijas ekonomiku,” vērtēja Rieksts.

Pārsteidz dzīvokļu cenas

Hosteļu vadība spriež, ka no īres mājokļu tirgus galvaspilsētā ir izspiesti cilvēki ar zemiem ienākumiem, mazkvalificēto darbu veicēji un Latvijas reģionu ļaudis. Hosteļu pārstāvjus pārsteidz interneta sludinājumu portālos redzamās dzīvokļu īres cenas, kas, neieskaitot pat komunālos pakalpojumus, būtiski pārsniedz minimālo algu un pat pusi no vidējās algas valstī.

Akūta problēma ar mājokļu pieejamību Rīgā sprādzienveidīgi parādījusies pirms diviem gadiem, un to hosteļu pārstāvji saista ar termiņuzturēšanās atļauju intensīvo izsniegšanu trešo valstu pilsoņiem.

Šo kā vienu no iemesliem augstajām dzīvokļu cenām pilsētā min arī nekustamo īpašumu eksperti. ”Ārvalstu pircēji, pērkot tos dzīvokļus, kuri tika izīrēti, samazināja īres dzīvokļu piedāvājumu pilsētā. Līdz ar to, pieprasījumam paliekot nemainīgam, tas ir iemesls, kāpēc cenas varēja palielināties,” skaidroja Rent in Riga valdes loceklis Jānis Lipša. Pārējie īpašnieki turpina gaidīt bagātos ārvalstniekus un dzīvokļus neizīrē.

Savukārt no Liepājas atbraukušais Andrejs, kurš otro mēnesi mitinās hostelī, uzskata, – Latvijas jaunieši ir spiesti dzīvot hosteļos arvien pieaugošā ārvalstu studentu skaita dēļ. Viņi bez problēmām ir spējīgi maksāt īres dzīvokļu augstās cenas, un namīpašnieki to apzinoties. ”Tie dzīvokļi neadekvāti izskatās, ar neadekvātām cenām pārsvarā. Viņi prasa 250 plus komunālos, tur sanāk 400 eiro, bet tas nav adekvāti manai algai. Un arī tas dzīvoklis nav tā vērts,” secina Andrejs.

Īres cenas zemākajā cenu segmentā nekritīsies

Nekustamo īpašumu kompānija Rent in Riga vērtējums par cenām zīmē drūmu ainu. Īres cenas šogad varētu samazināsies mājokļiem tikai virs 450 eiro mēnesī bez komunālajiem maksājumiem, bet nekādas izmaiņas nebūs segmentā līdz 450 eiro.

Hosteļos lielākais mīnus esot privātuma trūkums. Sava nosacītā personīgā telpa ir divus metrus garā un nepilnu metru platā gulta un stūrītis uz palodzes vai plauktiņā, kur nolikt higiēnas preces. Divstāvu gultu apakšējie iemītnieki cenšas norobežoties, aizklājot priekšā palagus vai dvieļus. Savukārt ieguvums ir īpašā komūnas sajūta, kurai viens no pamatiem ir savstarpējā uzticība. Turklāt cilvēki iekšēji dalās ar informāciju par darba iespējām pilsētā. Aktīva ir arī iekšējā ķēdes migrācija, kad hosteļos jau dzīvojošie pamudina laukos palikušos tomēr meklēt darbu Rīgā.

Latvijā īslaicīga dzīvošana hostelī no viena līdz vairākiem mēnešiem ir jaunums, bet visai populārs veids gadiem ilgi jau Londonā, Dublinā un Barselonā.

TOP komentāri

  • lasitaja
    +1 +1 0

    lasitaja

    Ko tur brinities??!! Sadu biznesu atbalsta ari VID, kura strada pasu darbinieki un tadel nav izdevigi to sakartot, lai si iziresana notiek oficiali, t. i, iziretaji maksa valstij nodoklus un iziretaji nokartotu uznemejdarbibas veiksanas dokumentus.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl