Komentāri

Dīvaini un nepārliecinoši, – tā Veselības inspekcijas bijušās vadītājas Aijas Mežsargas atbrīvošanu vērtē Augstākajā tiesā (AT).

Tā likusi zemākas instances tiesai ierosināt lietu par ierēdnes rotāciju un aicinājusi Valsts kontroli izvērtēt, vai, atbrīvojoties no liekās ierēdnes, nav nelietderīgi tērēta valsts nauda. Pati Mežsarga joprojām uzskata, ka Veselības ministrija centusies ar viņu izrēķināties.

Aprīlī Veselības ministrija pēkšņi izlēma rotēt Veselības inspekcijas vadītāju Aiju Mežsargu uz zemāku amatu Valsts tiesu medicīnas ekspertīžu centrā. Mežsarga to uzskatīja par izrēķināšanos par savu pārāk aktīvo darbību, piemēram, pieķerot Bērnu un Stradiņa slimnīcas simtiem tūkstošu eiro nepamatotā tērēšanā. Tādēļ viņa vērsās tiesā. Administratīvā tiesa ierēdnes sūdzību sākotnēji noraidīja, taču AT tagad lēmusi, ka ir pārāk daudz dīvainību, lai to tā vienkārši atstātu.

Ilze Skultāne
AT tiesnese

Visi tie apstākļi AT ieskatā liek domāt, ka, iespējams, ir ierobežotas Aijas Mežsargas Satversmē nostiprinātās tiesības pildīt valsts dienestu, tas ir Satversmes 101. pantā.

 

Izrādās, amatu ekspertīžu centrā, uz kuru Mežsargu bija plānots aizrotēt, bija paredzēts likvidēt jau rotācijas brīdī. Nepilnu mēnesi pēc Mežsargas pārcelšanas centra direktors Egils Harasimjuks paziņoja, ka amata vieta ir lieka un tiks likvidēta, Mežsargu atlaižot. Un Veselības ministrija šo plānu saskaņoja. Process apstājies tikai, kad Mežsarga sūdzējusies Tiesībsarga birojā un tas sācis pārbaudi.

Ilze Skultāne
AT tiesnese

Tie apstākļi tiešām no malas izskatās nu tādi dīvaini, nepārliecinoši.

Tādēļ AT ne tikai likusi ierosināt lietu, tā arī aicina Valsts kontroli izvērtēt, vai amats, uz kuru aizrotēta Mežsarga, nav vienkārši lieka valsts līdzekļu šķērdēšana. Pati Mežsarga tiesas lēmumu uzskata par apsveicamu.

Aija Mežsarga
bijusī Veselības inspekcijas vadītāja

Protams, ka lēmums ir ļoti pareizs un objektīvs. Nu tā arī ir, ka šis te direktora vietnieka amats VTMEC absolūti nav vajadzīgs, viņš ir pilnīgi nelietderīgs tur, un tā ir tikai finanšu līdzekļu izšķērdēšana.

Veselības ministre Anda Čakša apgalvo, ka patiesībā Mežsargas atbrīvošana no jaunā amata neesot bijusi saskaņota ar ministriju. Viņa uzstāj, ka Mežsarga uz ekspertīžu centru pārcelta, lai palīdzētu to reformēt un modernizēt.

Anda Čakša
veselības ministre

Manā skatījumā, centrs ir savā attīstībā ļoti iepalicis un nespēj sniegt kvalitatīvus pakalpojumus. Tādēļ bija arī svarīga šī rotācija, lai mēs precīzi izvērtētu to vajadzību un saprastu, kā tālāk tas attīstīsies. Manā skatījumā, šī centra direktora rīcība, zinot, ka notiek rotācija, slēgt šo vietu, parādīja viņa attieksmi pret vēlēšanos kaut ko mainīt savā darbībā.

Vienlaikus ar Mežsargu no Veselības inspekcijas tika aizrotēta viņas vietniece Iveta Šica. Arī viņa rotāciju uzskatīja par nepamatotu. Tikmēr Veselības inspekcija visu šo laiku palikusi bez pastāvīgas vadības. Mežsargas pēcteci Veselības ministrija meklēja konkursā, kura termiņš noslēdzās trešdien, 16. augustā.

Lasi vēl