Audžuģimeņu skaita samazinājumu centīsies apturēt ar pabalstu palielināšanu

Komentāri

Latvijā strauji samazinās audžuģimeņu skaits un steidzami jāmeklē veidi, lai pamestie un no bioloģiskajām ģimenēm izņemtie bērni nebūtu spiesti mitināties bērnunamos.

Otrdien, 31. oktobrī, notiekošajā audžuģimeņu forumā atzinīgi gan tika novērtēts Labklājības ministrijas panāktais pabalstu palielinājums. Taču ir vēl virkne citu neatrisināto problēmu.

Ventspilnieces Olgas Apses ģimene adoptējusi mazo Aleksi un vēl arī pieņēmusi divus audžubērnus. Uz Latvijas audžuģimeņu pirmo forumu Olga braukusi, lai klātienē no politiķiem dzirdētu, kā tieši plānots uzlabot audžuģimeņu labklājību.

Olga Apse
audžumamma no Ventspils

Mūsu bērni ir pārsvarā ar veselības problēmām, un, lai izbraukātu, izstaigātu, saprastu, veiktu visādus izmeklējumus, tas finansiālais atbalsts uz šo brīdi, tas ir tiešām ļoti smieklīgi. Ja būtu lielāks atbalsts, tad noteikti būtu vairāk iespēju audžuģimenēm gan uzņemt bērnus, gan arī pienācīgi rūpēties.

Savukārt tiesībsargs Juris Jansons skarbi kritizē lielu daļu Latvijas pašvaldības, jo tā vietā, lai palīdzētu audžuģimenēm, izpildvara izrādot neieinteresētību, un ģimenēm nekas cits neatliekot, kā lūgt naudu no ziedojumu fondiem un līdzcilvēku labvēlības.

Juris Jansons
tiesībsargs

Lielākā problēma ir pašvaldību attieksmē, neizpratnē sociālajos dienestos un pašvaldību politiķos. Bieži vien no Pašvaldību savienības nāk cilvēki un runā tikai par to, ka, ziniet, mums vajag tikai naudu, bet, lai viņi beidzot sāk ievērot to, kas ir rakstīts pašvaldību likumā.

Tendenci, ka būtiski samazinās audžuģimeņu skaits, Labklājības ministrs cer apstādināt ar pabalstu izmaiņām. No nākamā gada uzturlīdzekļu naudu audžuģimenēm tiks vairāk nekā dubultota no šā brīža 95 eiro uz 215 eiro par bērnu vecumā līdz 6 gadiem, bet no 7 gadu vecuma tagadējais 114 eiro būs pabalsts palielināts līdz 258 eiro. Palielinās arī atlīdzību par audžuģimenes darbu, turklāt balstoties uz bērnu skaitu, nekā līdz šim bija viena fiksēta summa. Tāpat pirmo reizi beidzot pašiem audžuvecākiem būs sociālā atbalsta tīkls.

Jānis Reirs
labklājības ministrs, ”Vienotība”

Viņiem nav nekādas sociālās aizsardzības – ne pensiju uzkrājumi, ne apdrošinājumi ne bezdarba, ne invaliditātes gadījumā, līdz ar to tiks veiktas iemaksas sociālajos uzkrājumos, lai būtu šis sociālais nodrošinājums. Sāksim no 171 eiro, kas atbilst sociālajā iemaksām.

Ar lielu atzinību šodien audžuģimeņu forumā uztverts labklājības ministra solījums, ka nākamgad varētu izbeigt praksi atdot bērnus adopcijai uz ārvalstīm. Esot jārod iespēja viņiem piemeklēt ģimenisku vidi tepat Latvijā. Tāpat esot arī jāmaina šā brīža prakse, kā bērni no audžuģimenēm strauji tiek nodoti adopcijai.

Ārija Martukāne
Latvijas profesionālo audžuģimeņu biedrības ”Terēze” vadītāja

Ir bāriņtiesas, kas to nosauc par ātro nabas saites nociršanu, pa vienām durvīm ieejam, pa otrām izejam, un tas nav pareizi, tā ir nežēlīga trauma bērnam, nežēlīga trauma ģimenei, jo viņi jau nav paspējuši atvadīties, bērns nav atdots ar labām domām. Šis ir tas posms, kad darbojamies pēc izpratnes

Šodien Rīgā no visiem Latvijas nostūriem sabraukušie audžuvecāki izteica vēl daudzus citus priekšlikumus, ko plānots pārvērst politiskās prasībās. Valdība līdz šim viņus esot ignorējusi.

Lasi vēl