Audzis pieprasījums pēc pašaizsardzības ieročiem

5 komentāri

Pieaudzis pieprasījums pēc pašaizsardzības ieročiem. Ieroču tirdzniecības veikalu ķēdes pārstāvji norāda, ka pircēju pieplūdums sācies pēc ārkārtas situācijas izsludināšanas.

Eksperti atzīst, ka tam varētu būt divi iemesli: bailes par savu drošību un izmaiņas ieroču aprites kārtībā.

Pistoles, kas šauj gāzes lādiņus, Latvijā ir visai populāras. Tās ir ļoti līdzīgas kaujas ieročiem un paredzētas cilvēku pašaizsardzībai.

Makšķerēšanas piederumu un pašaizsardzības ieroču veikala “Gards” pārdevējs Edgars Zveja norāda, ka ir novērojams iedzīvotāju intereses pieaugums par gāzes un citiem ieročiem. Viņš skaidro, ka pircējus var nosacīti iedalīt divās grupās.

“Viena grupa ir tā, kas ir ļoti nobijusies, būs uzbrukumi, nāks bandīti, laupīs kaut ko, atņems. Otra grupa ir tā, kuriem ir daudz brīvā laika,” saka Zveja.

Interese esot, sākot no gāzes baloniņiem, lieliem dunčiem un lokiem līdz pneimatiskajiem ieročiem un jau minētajām gāzes pistolēm. Gāzes pistoļu plaukts ir pilnībā izpirkts tukšs, jo gāzes ieročus sagaida arī likuma izmaiņas.

Valsts policijā norāda, ka jau nākamajā nedēļā Ministru kabinetā tiks pieņemts lēmums par gāzes ieroču sadalīšanu divās kategorijās. Tādos, kurus var pārtaisīt par kaujas ieročiem, un jaunajos, kurus nevar pārtaisīt par kaujas ieročiem.

Minētais gāzes ieroču dalījums tika gatavots Eiropas Komisijā, tāpēc jaunie noteikumi darbosies visā Eiropas Savienībā.

“Mums aptuveni 20 gadījumi gadā ir, kad kriminālistikas pārvalde konstatē, ka tik tiešām tie gāzes ieroči ir pārveidoti šaušanai ar kaujas patronu,” atklāj Valsts policijas licencēšanas un atļauju sistēmas biroja pārstāvis Andris Melkers.

Viņš norāda, ka līdzšinēji tirgotie gāzes ieroči ir itin viegli pārveidojami šaušanai ar kaujas patronām. Tāpēc Eiropas Komisijas izveidotā direktīva paredz, ka gāzes ieroču īpašniekiem līdz 2023. gada rudenim jāizlemj, ko iesākt ar gāzes pistoli – noformēt atļauju vai atbrīvoties no ieroča.

“Vai noformēt uz viņiem ieroču atļauju, tāpēc ka tas būs uzskatāms par ”B” kategorijas šaujamieroci, vai pārreģistrēt to citai personai, realizēt,” skaidro Melkers.

Taču gāzes ieroči, kuriem nebūs nepieciešamas īpašas atļaujas, būs nopērkami arī turpmāk. Būs tā dēvētās ”E” kategorijas gāzes pistoles, kuras nevar pārveidot par kaujas ieroci. Policijas mājaslapā būs saraksts ar gāzes ieročiem, kurus pilngadīgam īpašniekam vajadzēs tikai piereģistrēt, taču citas atļaujas nebūs nepieciešamas.