Atzīmējot 74 gadus uz skatuves, Latvijā ar koncertu atgriežas dejotāja un horeogrāfe Vija Vētra

0 Komentāru

Vēlāk nekā parasti aiz loga vēl zied ceriņi. Un tieši tie uz Latviju ik gadu atved kādu ārkārtīgi interesantu personību. Dejotāju un horeogrāfi, kurai bieži uzdod jautājumus, kas ir viņas apbrīnojamā spēka noslēpums. Vija Vētra ar koncertu Rīgas tehniskajā universitātē rīt svinēs savus 94 un 74 skatuves gadus.

Nezinātājam no skata drīzāk indiete, ne latviete – Vija Vētra vijīgās dejas kustībās ļaujas mūzikas skaņām. To, ka dejotājai un horeogrāfei rit jau 95. dzīves gads, viņas ķermenis prasmīgi noklusē.

Vija Vētra dzīvo Ņujorkā, un uz Latviju atbrauc reizi gadā. Tad, kad pie mums zied ceriņi. Parasti tas ir maijā, bet šogad brauciens pārcēlies uz jūniju, un arī pavasaris tieši viņas dēļ esot aizkavējies.

Vija Vētra
Dejotāja un horeogrāfe

Man ir svarīgi būt atpakaļ un uzsūkt spēkus, lai izdzīvotu tālāk, jo Ņujorka ir tāda, kas izsūc dzīvību. Man ģimenes nav, esmu viena. To jau izjūt lielpilsētā, kur visi tikai par sevi. Tā tas galvenokārt ir Amerikā. Līdz ar to tāda vientulība un pat depresija var uznākt. Man prieks atbraukt ceriņu laikā.

Lai saņemtu, spēki vispirms ir jādod. Tieši tāda esot skatuves un skatītāju mijiedarbība. Dejā māksliniece izliek sevi visu. Kaut vai pēc tam būšot jānorāpo.

Vija Vētra
Dejotāja un horeogrāfe

Deja jau vispār ir dzīves simbols. Viss, kas kustās, ir dzīvs. Viņš kļūst par dzīvības simbolu. Un nekas neatkārtojas nekad. Arī dzīvē ne. Viņš nekad nav tas pats. Jo tas pats cilvēks jau ir mainījies. Kaut kas nācis klāt.

Īsais laiks Latvijā paiet meistarklasēs un mēģinājumos. Šajā ceturtdienā RTU Vija Vētra uzstāsies ar koncertu par godu nu jau 74 gadiem uz skatuves. Viscauri pašas horeogrāfija, indiešu un laikmetīgās dejas. Viens no aizkustinošākajiem pašai māksliniecei būs solo ar čellu.

Vija Vētra
Dejotāja un horeogrāfe

Programmu esmu nosaukusi saknes un spārni. No kurienes nāk un kas aizved pasaulē, bet arī pārnestā nozīmē! Saknes – fiziskais spēks. Spārni – garīgais spēks. Abi ir vajadzīgi.

Kas ir tas, kas ļauj 94 gados vēl kāpt uz skatuves un dejot? Māksliniecei to jautā daudzi. Un atbilde ir – saknes. Tās dziļi ieaustas dzimtenē. Vija Vētra gandrīz ar lepnumu uzsmaida – “esmu tikai piecus gadiņus jaunāka par Latviju! Kopā plāno sagaidīt arī tās simtgadi.”

Foto – Vija Vētra vijīgās dejas kustībās ļaujas mūzikas skaņām

0 Komentāru