Atzīmē Starptautisko dienu sievietēm un meitenēm zinātnē

2 komentāri

Pirms pieciem gadiem ar mērķi izcelt sieviešu lomu zinātnes un tehnoloģiju jomā, Apvienoto Nāciju Organizācija iedibinājusi Starptautisko dienu sievietēm zinātnē, un izrādās, ka Latvijā arvien vairāk sieviešu savu karjeru saista tieši ar zinātni, vēsta TV3 Ziņas.

“900 sekundes” tikās ar vienu no zinātniecēm Latvijā – Kristīni Veģeri, kuras pētniecības lauks ir modernās biodegvielas. Un, piemēram, dizainu šīm biogāzes attīrīšanas iekārtām ir veidojusi tieši viņa.

Kristīne pēta jaunas tehnoloģijas biometāna ražošanai. Pārstrādājot jebkurus atkritumus biogāzē un attīrot tos, iespējams iegūt biometānu, ko uzskata par zaļāko un tīrāko degvielu.

Veģere rāda iekārtu, ar kuru ir iespējams attīrīt biogāzi līdz biodegvielas kvalitātei.

RTU vadošā pētniece Kristīne Veģere

“Šeit ir iespējams mainīt plūsmu un spiedienu, process sastāv no vairākiem soļiem, kas viens pēc otrā sekvencē tiek realizēti, lai attīrītu biogāzi līdz noteiktai kvalitātei. Lai būtu iespējams to izmantot kā degvielu…”

Kristīnei skolā vienmēr patikuši eksaktie priekšmeti, jo tur ir loģika, viņa skaidro. Jaunatklājumu gars viņai ir bijis no mazotnes.

RTU vadošā pētniece Kristīne Veģere

“Viņš tik ļoti dziļi bijis manī iekšā, tad tu īpaši par to nedomā… Tas ir kā elpot… Tu nedomā, kā tu rītā elposi – vairāk vai mazāk? Vienkārši to dari. Un attīstība notiek tajā virzienā, kuru vislabāk jūti un kurā tu vislabāk esi.”

Tajā, ka viņa ir sieviete zinātnē, neredz neko ārkārtēju. Arī nekādu priekšrocību šim faktam neesot. Galvenais – jāatrod veids, kā strādāt komandā, jo viens cilvēks neko nevar zinātnē izdarīt, svarīgs ir tieši komandas darbs.

“Pats labākais kā jebkurā sfērā, vai zinātnē ir iespējams sadarboties kā sievietēm un vīriešiem kopā. Un veidot papildinošu savienību, kas veido visizcilākos rezultātus,” atzīst RTU vadošā pētniece.

Arī mājās par zinātni Kristīne runā, īpaši ar vecāko meitu Dārtu, kurai ir 10 gadu, jo dēlam ir tikai divi gadi. Pasakas meitai ļoti ātri nomainīja grāmatas par zinātni. Kristīne būtu tikai priecīga, ja meita izvēlētos kļūt par zinātnieci. Jo viņa redz dzirksteles acīs, kad mamma runā par savu darbu, un tas nozīmē, ka tas var būt tikai interesants. Un arī par biodegvielām šis stāsts var būt ļoti aizraujošs.

Jaunākie statistikas dati par situāciju zinātnes jomā liecina, ka Latvija ar sieviešu īpatsvaru zinātniskajā personālā starp Eiropas Savienības valstīm ir līderu pozīcijās – otrajā vietā pēc Maķedonijas. Pēc tam seko Melnkalne un Lietuva. No 7000 zinātnieku 3500 ir sievietes. Bet pirms 16 gadiem situācija bija mazliet citāda – sieviešu zinātnes jomā bija par 20% mazāk.
2 komentāri