Atzīmē 100. gadskārtu kopš Ziemassvētku kaujām. Cik daudz par tām zini tu?

0 Komentāru
Atzīmē 100. gadskārtu kopš Ziemassvētku kaujām. Cik daudz par tām zini tu?
Foto: F64

Ar vairākiem pasākumiem šodien atzīmē 100. gadadienu kopš Ziemassvētku kaujām Tīreļu purvā, cīņā pret vācu karaspēku.  Kauju rekonstrukcija ar uzbrukumu izspēli šodien bija Jelgavas novada Valgundes pagastā, bet Kalnciemā par kauju vietām notika orientēšanās sacensības. Vakarpusē tika degtas lāpas un ugunskuri Ložmetējkalnā. Savukārt skolēniem – erudīcijas spēle.

Pirms simts gadiem Ziemassvētku kaujās pret vācu karaspēku latviešu strēlnieki sevi parādīja kā spējīgus karotājus, taču vienlaikus cieta milzīgus zaudējumus – mira 9 tūkstoši strēlnieku. Šo sāpīgo vēstures lappusi dziesmotos priekšnesumos šodien Jelgavas novada Valgundē atainot ieradās skolēni no dažādām Latvijas vietām, tostarp, Liepājas, Ventspils, Gulbenes, Viļāniem un Daugavpils.

Taču galvenais iemesls, kāpēc septīto līdz divpadsmito klašu audzēkņi no 14 Latvijas skolām šodien tikās Valgundē, bija mērošanās intelektuālajiem spēkiem.

Erudīcijas konkursā jauniešiem bija jāatbild uz ļoti detalizētiem jautājumiem par Ziemassvētku kaujām, piemēram, pirmā reģistrētā strēlnieka vārds, kurš strēlnieks apbalvots ar visiem ordeņiem, un pat zināmāko strēlnieku biogrāfijām. Tāpat bija jāzina kauju virzības secība jeb laika līnija. Skolēni atzina – vēstures grāmatu lasīšana, gatavojoties konkursam, ir ne tikai vairojusi zināšanas, bet likusi arī apbrīnot karavīru drosmi.

Knapi spējot izturēt šodienas mīnus 20 grādus, skolēni izteica apbrīnu par latviešu strēlnieku spēku doties kaujās sala spelgoņa pat mīnuss 38 grādos, putenī un pusbadā. Skolēnus atbalstīt līdzi ieradās viņu vēstures skolotāji. Daži atzina, ka ieinteresēt jauniešus vēstures apgūšanā ir kļuvis par lielu izaicinājumu.

Jaunatnei šobrīd ir pavisam citas intereses. Bet tad, kad iedziļinās tajās kaujās, mēs arī kinofilmas skatījāmies, dokumentālās, nu ļoti aizrāvās. Ziemassvētku kauju simtgades erudīcijas konkursā skolēniem bija jāatpazīst arī strēlniekiem un pirmajam pasaules karam veltīto literāro darbu fragmentu autori.

Erudīcijas konkursā par latviešu strēlniekiem bija divas pirmās vietas – Vircavas vidusskolai un Jāņa Čakstes Liepājas 10.vidusskolai.

0 Komentāru