Atvieglojumi vakcinētiem kolektīviem, mediji bez maskām – valdības otrdien lemtā kopsavilkums

8 komentāri

Otrdien, 18. maijā, valdība pieņēma virkni ar Covid-19 pandēmiju saistītu lēmumu, tostarp atvieglojumus vakcinētiem cilvēkiem, kā arī lēma atļaut par desmit cilvēkiem nekā līdz šim lielākām cilvēku grupām piedalīties nodarbībās ārtelpās un izmaiņām lielajos tirdzniecības centros, kur varēs darboties veikali ar atsevišķu ārēju ieeju.

Pulcēšanās atvieglojumi vakcinētajiem

Turpmāk vakcinētas vai Covid-19 pārslimojušās personas varēs brīvāk pulcēties slēgtā un kontrolētā vidē, piemēram, darba kolektīvi darba telpās un sanāksmēs, amatiermākslas kolektīvi vai sporta komandas. Bez mutes un deguna aizsegiem un neievērojot distancēšanās prasības darbā vai vienā telpā varēs tikties līdz 20 vakcinētu vai Covid-19 pārslimojušu cilvēku ar vakcinācijas vai pārslimošanas apliecinājumiem. Lasi plašāk šeit!

Līdz 1. jūnijam slēgtos un kontrolētos līdz 20 cilvēkiem lielos kolektīvos apliecināt vakcinācijas un Covid-19 pārslimošanas faktu varēs, uzrādot vakcinācijas kartīti, e-veselības izdruku vai izziņu no ģimenes ārsta vai vakcinācijas iestādes. Paralēli norit darbs pie iedzīvotājiem daudz ērtākiem gan nacionāliem, gan Eiropas līmeņa risinājumiem. No 1. jūnija apliecinājumu lietošanai Latvijā vakcinētie un Covid-19 pārslimojušie iedzīvotāji varēs iegūt tiešsaistē, bet no 15. jūnija šie apliecinājumi jau kļūs par daļu no ES digitālā zaļā sertifikāta.

Visas epidemioloģiskās prasības jāievēro, ja telpā ir kaut viena persona, kuras vakcinēšanās vai pārslimošanas statuss nav zināms. Prasības jāievēro arī ārpus noteiktās telpas jeb koplietošanas telpās.

Nodarbības svaigā gaisā

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) teica, ka turpmāk nodarbības, tostarp nodarbības svaigā gaisā, varēs rīkot līdz 20 personām līdzšinējo desmit cilvēku vietā.

Masu informācijas līdzekļu un raidījumu vadītājiem būs iespējas apstākļos, ja viņi ir vakcinēti pret Covid-19 vai ar negatīvu Covid-19 testa rezultātu, nelietot mutes un deguna aizsargus.

Pavļuts teica, ka nākamajā valdības sēdē paredzēts iesniegt izskatīšanai paketi ar normatīvajiem aktiem, kas ļautu no jūnija sākuma padarīt pieejamus, piemēram, individuālos pakalpojumus skaistumkopšanas jomā, kas joprojām nav pieejami, gadījumos, ja pakalpojuma sniedzējs ir vakcinēts. Tāpat no jūnija vidus, kad būs pieejami ES digitālie zaļie sertifikāti, vakcinētiem un pārslimojušiem cilvēkiem varētu ieviest plašus atbrīvojumus iespējas apmeklēt kultūras sporta pasākumus, tostarp pulcēties privātās situācijās.

Papildu līdzekļi mediķiem par virsstundu darbu

Tāpat valdība no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķīra 3,66 miljonus eiro, lai apmaksātu mediķu un citu darbinieku, kas saistīti ar Covid-19 jautājumu risināšanu un seku novēršanu, virsstundu darbu.

Nauda “remdesivīrs” iegādei Covid-19 pacientu ārstēšanai

Tāpat valdība atbalstīja papildu finansējuma 7,08 miljonu eiro apmērā piešķiršanu medikamenta “Veclury” ar aktīvo vielu “remdesivīrs” iegādei Covid-19 pacientu ārstēšanu līdz šā gada beigām.

Tāpat valdība pieņēma grozījumos Ārstniecības riska fonda darbības noteikumos, kas paredz – ja ārstniecības laikā cilvēkam nodarīts kaitējums veselībai, pacients var vērsties Ārstniecības riska fondā atlīdzības saņemšanai, ja viņa sūdzība tiks izvērtēta kā pamatota. Process, kādā Veselības inspekcija izvērtē personas iesniegumu par atlīdzības pieprasījumu attiecībā uz pacienta dzīvībai vai veselībai nodarīto kaitējumu, kā arī atlīdzību par ārstniecības izdevumiem, būs detalizētāk aprakstīts, būs precizēti nodarītā kaitējuma noteikšanas kritēriji, papildināts kritēriju saraksts ar vairākiem apakšpunktiem ar šaurāku tvērumu, vienlaikus nosakot atbilstošu kaitējuma smaguma apmēra vērtības. Līdz ar to pacientiem būs vieglāk izprast, kāpēc konkrētajā gadījumā pieņemts attiecīgs lēmums.

Atbalsts pandēmijas seku mazināšanai Indijā

Tāpat valdība no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķīrusi 50 000 eiro, kas tiks iemaksāti ANO Attīstības programmas Indijas Covid-19 atbalsta programmā, Covid-19 pandēmijas seku Indijā mazināšanai.

Jau ziņots, ka pret Covid-19 vakcinētie var neievērot mājas karantīnu un pašizolāciju, kā arī var neveikt rutīnas testus darba vietās. Tāpat 15 dienas pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas var neievērot pašizolāciju, ierodoties Latvijā no Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts, Šveices Konfederācijas vai Apvienotās Karalistes.

8 komentāri