“Atturos no vērtējuma. Vēsturnieki vērtēs,” Anša Ataola Bērziņa tēvs par prezidenta lēmumu

1 komentārs

Valsts prezidents Raimonds Vējonis noraidījis lūgumu apžēlot 13. janvāra grautiņu dalībnieku Ansi Ataolu Bērziņu. Viens no prezidenta argumentiem ir tāds, ka pārējie grautiņu dalībnieki lielākoties ir godprātīgi pakļāvušies likumam un sodu izcietuši.

Prezidenta domas nemainīja arī pikets, kuru Bērziņa atbalstītāji trešdien, 28. martā, bija sarīkojuši pie Rīgas pils. Ar dziesmām, plakātiem un lozungiem pārdesmit cilvēku pauda atbalstu dumpīgajam dziesminiekam, kurš, bēgot no soda, bija devies pat “politiskajā trimdā”.

Ansim Ataolam Bērziņam par dalību 2009. gada 13. janvāra Vecrīgas grautiņos piesprieda nosacītu brīvības atņemšana uz vienu gadu un astoņiem mēnešiem, kā arī probācijas dienesta uzraudzību. Bērziņš no tā izvairījās, kā rezultātā tiesa mainīja savu lēmumu un nosacītu cietumsodu aizstāja ar reālu brīvības atņemšanu.

Bēguļojot Čehijā, viņu arestēja policija, un cietumā radās pamatīgs konflikts, kā rezultātā viņš nogādāts uz cietumu Latvijā.

Kristīne Jaunzeme
Valsts prezidenta juridiskā padomniece

Kopumā par janvāra grautiņiem tika tiesātas 68 personas. Lielākā daļa – 65 cilvēki, kas saņēma sodu, to izcieta, respektējuši likumu un tiesas lemto. Šeit netiek cienīts likums un tiesas lemtais, ir izvairīšanās, bēguļošana. Ar apzinātām rīcībām panākta reāla brīvības atņemšana, šāds gadījums nevarētu tikt skatīts ar apžēlošanu.

Piketā atradās arī Bērziņa tēvs. Viņš par prezidenta atteikumu uzzināja no “TV3 Ziņām”.

Uldis Bērziņš
Anša Ataola Bērziņa tēvs

Viņa politiskās sirdsapziņas jautājums. Atturos no vērtējuma. Vēsturnieki vērtēs. Palikusi vēl trešā daļa, drusku vairāk. Kaut kad līdz rudenim.

Anša tēvs gan saglabā optimismu. Pēc nedienām Čehijas ieslodzījuma vietā viņa sirds mierīgāka, zinot, ka dēls sodu izcieš dzimtenē.

Anta Rudzīte
piketētāja

Ansis bija cīnītājs, viņš teica pareizu domu. Jā, viņš izdarīja pārkāpumu lielu, izsita stiklus vienam logam, par to tika sodīts. Pārāk bargi, pie kam ir bijušas kļūdas laikam tiesvedībā.

Starp piketētājiem arī deputāts Ilmārs Latkovskis. Viņš sūtīja prezidentam vēstuli, lūdzot apžēlot Bērziņu. Uzzinot, ka līgums noraidīts, deputāts saskuma.

“Ja tiesiskums ar taisnīgumu nonāk konfliktā, tā nav laba situācija. Te bija iespēja ļaut abām pusēm ar godu atkāpties no šīs situācijas,” komentē Latkovskis.

Ar lūgumu apžēlot Bērziņu pie Vējoņa bija vērsusies arī cilvēktiesību aizstāve Lidija Lasmane, rakstniece Inga Ābele, režisors Viesturs Kairišs un citi.
1 komentārs