Atskats uz pirmo “lokdauna” nakti: kā gāja policijai, uzraugot komandantstundas ievērošanu?

12 komentāri

Aizvadīta pirmā nakts, kad iedzīvotājiem jāievēro komandantstunda. Likumsargi vērtē, ka pirmā mājsēdes nakts aizvadīta salīdzinoši mierīgi, tomēr saistībā ar noteikumu neievērošanu sāktas vairāk nekā 200 administratīvās lietas. Kopā ar Rīgas pašvaldības policiju patruļā devās arī TV3 Ziņas.

Ir dažas minūtes pāri plkst. 20.00 un vienā no sabiedriskā transporta pieturvietām Purvciemā Rīgas pašvaldības policijas inspektori sāk mājsēdes kontroli.

Lasi vēl – Par īpaši stingro ierobežojumu neievērošanu varēs piemērot līdz 2000 eiro lielu sodu

Šeit viss kārtībā, tomēr turpat sastopam kādu kungu, kuram pašapliecinājuma nav. Tā kā mājsēde tikai nupat sākusies, viņam tiek izteikts mutisks brīdinājums un uz vietas izsniegts nepieciešamais dokuments.

Tomēr par to, ka pēc plkst. 20.00 vakarā bez iemesla uz ielas tagad atrasties nedrīkst, kā izrādās, vīrietis ir vienaldzīgs.

Turpinot patrulēt Purvciema ielās, tās kļūst arvien klusākas, taču pamanām vairākus iedzīvotājus, kuri pēc plkst. 20.00 izved ārā savus mīluļus. “Man suns ir 12 stundas mājās. Ja viņš man visu dienu ir mājās, iedomājieties, ko viņš man pa nakti sadarīs, ja neizvedīšu,” saka vietējais iedzīvotājs.

Arī šeit tikai pārrunas un atgādinājums, ka, arī izvedot suni, pašapliecinājumu nedrīkst aizmirst. Turpinot patrulēt Purvciemu daudzstāvu namu labirintos, sastopam kādu autovadītāju. Vīrietis bijis aprūpēt māti un tikai īsi pirms plkst. 21.00 dodas mājās.

“Jūs mani tagad “štrāfu” liksiet?” viņš jautā. “Jūs esat izdarījis administratīvo pārkāpumu, par ko paredz sodu no 10-2000 eiro. Bet, ņemsim vērā, ka tik tikko ir sākusies šī mājsēde, un jūs sakāt, ka tepat blakus dzīvojat un dosieties mājās, mēs jums izteiksim mutisku aizrādījumu,” norāda policija.

Tuvojoties plkst. 22.00 vakarā Rīgas ielas kļūst arvien tukšākas un pa tām nu jau lielākoties pārvietojas vien taksometri un lielā skaitā ēdienu kurjeru. Tomēr Nīcgales ielas pieturā ieraugām arī kādu kundzi, kura nav zinājusi, ka mājsēdes laikā sabiedriskais transports kursē retāk. “Mēs jūs aizvedīsim uz mājām sakarā ar to, ka autobusi neiet,” norāda policijas darbinieki.

Nogādājot sievieti līdz mājām, turpat satiekam vēl kādu sievieti, kurai pašapliecinājums ir, tomēr arī viņa nikna, ka apturēts sabiedriskais transports, tādēļ netiek pie aprūpējamā klienta.

Turpat pēc mirkļa pamanām arī kādu vīrieti, kurš vientuļi slāj pa Deglava ielu. Kungam par komandantstundas noteikumu neievērošanu uzlikts minimālais sods – 10 eiro. Tagad likumsargiem jāpabeidz dažas papīrlietas un patrulēšanu varēsim turpināt.

Tuvojoties pusnaktij, Rīgas ielas kļuvušas jau pavisam tukšas, tomēr tumsas ieskautajā Ulbrokas ielā pamanām soļojam vēl kādu kungu: “Tikko atgriezos no Norvēģijas, nebiju domājis, ka būs tik nopietni. Es biju ciemos pie paziņas, pasēdējām, devos mājās. Lietoju alkoholu, ar transportu pārvietoties nevar, devos kājām.”

Arī viņam sods minimālie 10 eiro. Likumsargi uzsver, pirmā patrulēšanas nakts kopumā aizvadīta mierīgi un vairāk strādāts preventīvi, tādēļ sodīt nav bijis mērķis. Tomēr likumsargi brīdina, iecietības laiks pret komandantstundas pārkāpējiem nebūs mūžīgs.

“Piemiedzām aci un skatījāmies vairāk uz cilvēku attieksmi pret pārkāpumu. Un, kā redzējāt, kaut kas vispār nezināja, dzīvo tur pāris dienas atpakaļ. Bet tālāk tas viss palielināsies, jo cilvēkiem ir jāsaprot, ka tās nav joka lietas,” norāda RPP Vidzemes pārvaldes inspektors Oļģerts Čerkašins.

Komandantstundas laikā Latvijā kopumā uz ielām pieķerti teju 700 cilvēku bez aizpildīta pašapliecinājuma, no tiem 228 gadījumos iedzīvotājs saņēmis sodu, savukārt pārējās reizēs izteikts mutisks brīdinājums.

12 komentāri