Atsakoties no nomas automašīnām, valsts gadā varētu ietaupīt miljonu – liecina Saeimas aplēses

2 komentāri

Atsakoties no automašīnu nomas, valsts iestādes gadā ietaupītu aptuveni miljonu, tā ir aplēsusi Saeima, meklējot risinājumus, kā efektīvāk pārvaldīt valsts iestāžu autoparkus.

Parlaments ministrijas aicina pakāpeniski atteikties no auto nomas un jaunu mašīnu pirkšanas, un tā vietā izmantot Saeimas autobāzi.

Atteikšanās no auto nomas, kas katru gadu ļautu ietaupīt vienu miljonu eiro nodokļu maksātāju naudas, ir viens no padomiem, ko Saeimas priekšsēdētāja rakstiski sniegusi premjerministram, balstoties uz Saeimas Publisko izdevumu komisijas pētījumu.

Parlaments valdību mudina izmantot Saeimas autobāzi, tādējādi pakāpeniski samazinot ministriju automašīnu skaitu. Saeimas Publisko izdevumu komisijas vadītājs Andris Bērziņš norāda, ka tas arī ļautu samazināt parlamenta autoparka dīkstāves, par ko Saeimas autobāze tikusi kritizēta.

Andris Bērziņš
Publisko izdevumu komisijas vadītājs (ZZS)

Ja valstī ir viena autobāze, kas ir sakārtota ar remontbāzi, ka tā būtu noslogota pilnībā nevis daļēji. Nav noslēpums, ka tā varētu būt noslogota daudz vairāk.

Minot daudz dažādu iemeslu, kāpēc patlaban nebūtu iespējams izmanto Saeimas autoparku, no piedāvājuma ir atteikusies aptuveni puse ministriju. Bet tās, kuras būtu gatavas to apsvērt, Saeimas autobāzi varētu izmantot tikai tādā gadījumā, ja parlamenta piedāvājums būtu saimnieciski visizdevīgākais, saka Valsts kancelejas vadītājs.

Jānis Citkovskis
Valsts kancelejas direktors

Ministrijas mums norāda, ka tās ir vērtējušas jau iepriekš. Ir salīdzinātas izmaksas Saeimas autobāzei ar privātā sektora alternatīviem piedāvājumiem. Tie ir jautājumi, pie kuriem pašai Saeimas autobāzei ir jāstrādā.

Valsts iestāžu līdzšinējā pieredze liecina, ka lētāk ir braukt ar taksometru, nevis Saeimas auto. To, ka parlamenta autobāze nav konkurētspējīga, atzīst arī bijusī Saeimas Publisko izdevumu komisijas vadītāja Elīna Siliņa.

Elīna Siliņa
Bijusī Saeimas Publisko izdevumu komisijas vadītāja

Man liekas, ka Saeima ir sevi nostādījusi nedaudz tādā izsmiekla pozīcijā, piedāvājot visu laiku tās savas “vecās zeķes”, kas ir diezgan daudz. Piedāvājot atkal un atkal kaut ko, kas tai pieder, kaut ko, kas tai pašai nav vajadzīgs, kaut kas, kas maksā dārgi. Saeima grib kļūt par taksometra pakalpojumu piedāvātāju bez konkurences. Bet tā nebūt nav gatava šādam pakalpojumam.

Saeimas autobāzei ar 2,4 miljonu eiro budžetu un 74 transporta vienībām, Elīnas Siliņas vērtējumā,- vēl ir daudz darāmā, lai saimniekotu efektīvāk.

Tikmēr Valsts kanceleja nolēmusi turpināt padziļināti pētīt, kā valsts iestāžu autoparkus padarīt efektīvākus. Tāpēc tiek veidota darba grupa, kuras secinājumi varētu būt zināmi gada beigās.