Atrodot senu rokrakstu, nemetiet to miskastē! Tās var noderēt bibliotekāriem un pētniekiem!

Komentāri

Senu rokrakstu atšifrēšana un spēja izlasīt parasti ir ļoti piņķerīgs un ilgs process, taču ir cilvēki, kuri to spēj paveikt. Latvijas Nacionālajā bibliotēkā ir pavisam nedaudz cilvēku, kuri nodarbojas ar vēsturisku rokrakstu sakārtošanu un pārrakstīšanu.

Bibliogrāfe Ināra Buce Latvijas Nacionālajā bibliotēkā jau piecus gadus nodarbojas ar rokrakstu apstrādi. Daži rokraksti atklājas ātri dažu stundu laikā, bet ir pieraksti, kas var prasīt vairākas nedēļas, līdz tos izdodas izlasīt.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Vienas no nesenākajām vēstulēm, ko Ināra Buce lasa un kārto, ir kādas latvietes Olgas Resnevicas Sinjorelli vēstules. Sieviete, kura savas dzīves nogali aizvadīja Itālijā, sarakstījās ar dažādiem Latvijas vēsturē svarīgiem cilvēkiem.

Ināra Buce
LNB galvenā bibliogrāfe, rokrakstu apstrādātāja

Ļoti plašs klāsts ar Latvijas vārdu saistītu slavenību, kuras viņai sūtījušas vēstules. Raiņa vēstules, kuras mana kolēģe atšifrēja, tās pirms tam nav bijušas zināmas.

Starp Raiņa un Aspazijas iepriekš nezināmām vēstulēm ir arī Latvijas pirmais iekšlietu ministrs Miķelis Valters. Vēstulēs atklāts, ka iekšlietu ministrs Miķelis Valters sarakstē lietojis pseidonīmu – Andrejs Paparde.

Vēstulēs apspriestas visdažādākās tēmas – politika un arī pavisam ikdienišķas lietas. Bibliotekāram rūpīgi jāsakārto atšifrētās vēstules, lai vēlāk pētnieki varētu viegli atrast sev interesējošās un pētīt tās jau krietni rūpīgāk.

Bibliotēkā vēstules un citi manuskripti nonāk visdažādākajos ceļos. Dažkārt pieraksti tiek atrasti senu ēku būvgružos, bieži tās atrod rakstītāja radi vai arī kāda sabiedriska organizācija. Ja kāda rokās nonāk kādi seni pieraksti, bibliotekāri iesaka sazināties ar viņiem, ja iespējams nofotografēt pierakstus un bildes nosūtīt izvērtēšanai.

 

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl