Atmiņu klades, dienasgrāmatas un glītrakstīšanas burtnīcas – top izstāde par laiku pirms interneta

Komentāri

Kādi pirms interneta bija sociālie tīkli un kā cilvēki apmainījās ar informāciju, ko oficiālajās avīzēs nepublicēja. Atbildes uz šiem un vēl citiem jautājumiem meklē Latvijas laikmetīgā mākslas centra veidotas izstādes autori.

Pirms laika iedzīvotāji tika aicināti iesūtīti savas dienasgrāmatas, glītrakstīšanas burtnīcas, draudzības klades un vēl dažādus artefaktus no laika pirms interneta.

No kladēm, fotogrāfijām, dienasgrāmatām, vēstuļu sarakstes, pašizdevumiem un vēl daudziem citiem materiāliem izstādes veidotāji vēlas izprast kā cilvēki sazinājās, kā meklēja sevi analogajā vidē.

Kaspars Vanags
Izstādes kurators

Īpašu uzmanību pievēršot tam, kā cilvēki veidoja sociālos tīklus tajā laikā, kādas bija radošās prakses, kurām bija gara tradīcija, kā, pieņemsim, dienasgrāmatas vai vēstuļu sarakste.

Kaspars Vanags piebilst, ka izstādē būs redzami arī pagājušā gadsimta 60., 70. un 80. gadu mākslinieku veidoti konceptuālās mākslas darbi. Tas tiek veidots, lai būtu redzams, ka daudz, kas ko uzskatām par mūsdienu jaunumu, patiesībā sakņojas laikā vēl pirms interneta.

Izstādes aplūkošanai būs jāvelta daudz laika norāda Kaspars Vanags, jo arī visi darbi ir veidoti ar pacietību. Šī izstāde būs interesanta ne tikai vecākās paaudzes apmeklētājiem. Ir iecerēts iesaistīt arī skolēnus, uz skolām tiks izsūtīti uzdevumi, un, ja mājasdarbs būs izpildīts, tad bērni varēs piedalīties aizraujošā darbnīcā.

Kaspars Vanags
Izstādes kurators

Šo darbnīcu varētu vadīt Pols Klemente, kas veidoja analogo filmu specefektus tādās filmās kā “Matrix” un “Back to the future”, tas varētu pamudināt jauniešus padomāt par to pirms matriksas laikmetu.

Izstādē par laiku pirms interneta būs apskatāmas arī mehāniskās ierīces, kas ietekmēja datu apriti ikdienā. Tās ir rakstāmmašīnas, telefoni, fotoaparāti. Izstāde “Tev ir pienākušas 1243 ziņas. Dzīve pirms interneta. Pēdējā paaudze” būs redzama Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā jau no 8. decembra.

Lasi vēl