Atļaut vai aizliegt alkohola tirgošanu restorānu terasēs noteiks politiskā izšķiršanās

2 komentāri
Atļaut vai aizliegt alkohola tirgošanu restorānu terasēs noteiks politiskā izšķiršanās
Foto: Pixabay

Ar restorānu terašu atvēršanu saistītas izmaiņas noteikumos valdība varētu skatīt ceturtdien, savukārt atļaut vai liegt terasēs tirgot alkoholu noteiks politiskā izšķiršanās, aģentūrai LETA atzina Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretārs Edmunds Valantis.

Restorānu terašu darbības atļaušanai no 7. maija nepieciešamās izmaiņas noteikumos “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” bija iecerēts valdībā skatīt trešdien, tomēr tas nenotika, jo izmaiņas noteikumos joprojām tiek saskaņotas.

Saskaņā ar Valanta teikto izmaiņas noteikumos valdībā varētu skatīt ceturtdien, 6.maijā, aptaujas formā, kas nozīmē, ka valdības sēde netiks sasaukta, bet ministri konkrētā laika posmā attālināti lems par EM iesniegto regulējumu.

Iepriekš izskanēja informācija, ka Veselības ministrija (VM) varētu rosināt liegt terasēs tirgot alkoholiskos dzērienus. Ministrijā aģentūru LETA informēja, ka tā ir saskaņojusi EM noteikumu izmaiņas, vienlaikus VM norāda uz riskiem, kas ir saistīti ar alkohola lietošanu restorānu terasēs.

“Alkoholisko dzērienu lietošana, izmantojot sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus ārtelpās, palielina Covid-19 inficēšanās risku, jo ar alkohola patēriņu saistītā socializācija bieži ir ilgāka nekā tā, kas saistīta vienīgi ar ēšanu. Turklāt alkohola ietekmē pasliktinās dažādu ierobežojumu ievērošana un paškontrole, līdz ar ko pieaug risks, ka terašu klienti neievēros drošības nosacījumus, tā apdraudot gan personālu, gan citus klientus. Līdz ar ko esošajā epidemioloģiskajā situācijā netiek pieļauta nedz alkoholisko dzērienu tirdzniecība, nedz arī to lietošana, sniedzot un izmantojot sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus ārtelpās,” pauda VM.

VM savā atzinumā lūdz papildināt EM izstrādāto noteikumu projektu ar punktu, kas noteiktu, ka restorānu terasēs netiktu tirgoti alkoholiskie dzērieni un nepieļautu to lietošanu.

Valantis gan atzina, ka EM šādu VM priekšlikumu nevērtē pozitīvi, jo problēmas varētu radīt, piemēram, šī aizlieguma uzraudzīšana. EM valsts sekretārs piebilda, ka politiķiem būs jāizšķiras – atļaut vai aizliegt restorānu terasēs tirgot alkoholiskos dzērienus.

Kā ziņots, 29. aprīlī valdošās koalīcijas pārstāvji Saeimā ignorēja valdības lēmumu divas nedēļas nepārskatīt Covid-19 ierobežojumus un lēma atļaut strādāt ēdinātāju terasēm no 7. maija. Pret šādiem grozījumiem nobalsoja tikai koalīcijas politiķe Vita Anda Tērauda (AP). Īpaši sāpīgi lēmumu uztvēra valdības vadītājs Krišjānis Kariņš (JV), sakot, ka Saeima sākusi “iet savu individuālu ceļu”, un paužot neziņu, kādā veidā “noregulēsies” Saeimas un valdības sadarbība Covid-19 krīzes risināšanā.

Saeima šādu lēmumu pieņēma, neņemot vērā iepriekš valdībā panākto vienošanos – nepārskatīt ierobežojumus līdz 11. maijam. Bažas par Saeimas lēmumu ceturtdien pauda arī Kariņš, kura ieskatā Saeima attiecībā uz epidemioloģisko situāciju un riskiem “dzīvo savu dzīvi, savā informatīvajā telpā”. “Es to vēroju nedaudz nobažījies, jo ar dažādu rīcību varam izraisīt negaidītas sekas,” piebilda Kariņš.

Parlaments gan savā lēmumā valdībai piešķīris tiesības noteikt šīs ēdināšanas ārtelpās epidemioloģiskās drošības prasības, kā arī tiesības atkarībā no epidemioloģiskās situācijas uz noteiktu laiku apturēt šo pakalpojumu sniegšanu.

2 komentāri