Atkritumu monopols formāli apturēts, bet cenas augs neizbēgami – Rīgas dome prognozē tarifu pieaugumu

2 komentāri
Atkritumu monopols formāli apturēts, bet cenas augs neizbēgami – Rīgas dome prognozē tarifu pieaugumu
KASPARS KRAFTS, F64

Tiesa beidzot teikusi vārdu par bēdīgi slaveno atkritumu reformu Rīgā.

Administratīvā apgabaltiesa uzskata, ka Konkurences padomei (KP) bijusi taisnība, un atkritumu apsaimniekošanas monopols Rīgā nedrīkstētu pastāvēt. KP lēmumi līdz ar to paliek spēkā, un Rīgai tagad nopietni jādomā, kā rīkoties turpmāk.

Savā spriedumā Apgabaltiesa secinājusi, ka Rīgas pašvaldība un SIA “Getliņi EKO” atrodas dominējošā stāvoklī atkritumu tirgū Rīgas un Pierīgas reģionā. Tiesa piekrita KP secinājumiem, ka gaidāmā monopola neizbeigšanas gadījumā tiks radīts būtisks un neatgriezenisks kaitējums konkurencei.

Rīgas pašvaldības vadībā, kas aktīvi atbalstīja monopola izveidi, tiesas lēmumu komentē bez liekām emocijām. Decembrī sludinās jaunu iepirkumu, bet rīdziniekiem jārēķinās, ka cenas par atkritumu izvešanu pieaugs – ar vai bez monopola.

“Visticamāk, nebūs tik garš līgums, tas ietekmēs tarifu. Tarifs nevar būt mazāks viena iemesla dēļ. Dabas resursu nodoklis – katru gadu pieaug, arī nākamgad pieaugs, tas ir ieprogrammēts likumā,” saka Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas vadītājs Vjačeslavs Stepaņenko (GKR).

Par tiesas lēmumu gandarīta domes opozīcija un cer, ka tiesas lēmums liks monopola lobētājiem nokaunēties un atstāt amatus.

Jāpiemin, ka valdības izsludinātā ārkārtas situācija ilgs ne ilgāk kā līdz 11. decembrim. Savukārt iedzīvotājiem līdz šim datumam jānoslēdz līgums ar pašreizējo atkritumu apsaimniekotāju. Šis līgums nākotnē zaudēs spēku triju mēnešu laikā no dienas, kad pašvaldība noslēgs līgumus par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu ar jaunajiem izvēlētajiem operatoriem. Maksu par nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanu varēs noteikt pašvaldība.

2 komentāri