Atklāts Latvijā pirmais pārtikas apmaiņas ledusskapis

8 komentāri

Turpmāk, dodoties garākās brīvdienās, ledusskapī esošā pārtika nebūs vairs jāmet ārā, bet to varēs aizvest uz kopienas skapi Rīgas centrā. Kopienas skapis ir globāla iniciatīva, kas mudina mazināt pārtikas atkritumus un sev nevajadzīgo pārtiku atdot kādam, kam tā noderēs.

Katru dienu mēslainē nokļūst kilogramiem pārtikas. Lai nepieļautu, ka vēl lietojams ēdiens kļūst par atkritumiem, pirms septiņiem gadiem Vācijā un Spānijā ierīkoja ”Kopienas skapi”, kas atrodas publiskā vietā un ir ikvienam viegli pieejams, lai tajā ievietotu vai izņemtu ēdienu. Paraugam sekoja citas valstis, un tagad pirmais šāds skapis ir pieejams arī Latvijā, Kaņepes kultūras centrā, Rīgā.

“It sevišķi pēc svētkiem ir daudz pārpalikumu, ko pamazām met ārā. Ir arī daudz kafejnīcu un ēdināšanas uzņēmumu, kuriem ir daudz pārtikas, ko nevarēs izmantot. Kā arī cilvēki, kuri ceļo, te var atstāt pārtiku, kas nebūs vajadzīga,” skaidro Kaņepes kultūras centra vadītājs Dāvis Kaņepe.

Skapis ir atvērts jau nedēļu, un cilvēki labprāt no tā ņem – biežāk tas ir tukšs, nevis pilns.

Ēdiena paņemšana ir bezmaksas. Kopienas skapī var novietot jebko ēdamu, taču ir aicinājums neatstāt piena produktus, kuru iepakojumus nevar atkārtoti aizvērt, tas pats attiecas uz atvērtām konservu kārbām un dzērieniem. Pašgatavotam ēdienam lūgts norādīt sastāvdaļas, kā arī pievienot gatavošanas datumu.

“Nav jābūt nabadzīgam, lai nāktu un ņemtu pārtiku, nav jābūt arī bagātam, – lai atstātu. Tas ir par kopienu. Zinu, ka Vācijā viens draugs man teica, ka studiju laikos, kad naudas ir mazāk, lielu daļu maltīšu varēja sagatavot, aizejot uz šādu skapi,” turpina Kaņepe.

Aicinājumam ievietot skapī vairs nevajadzīgo pārtiku piekritušas arī apkaimes kafejnīcas.

Kopienas skapis atrodas Kaņepes Kultūras centra terasē, un tas ir pieejams no plkst. 12.00 līdz centra slēgšanās laikam.

8 komentāri