Atklāta izstāde “Baltiešu aicinājums Apvienotajām Nācijām”

Pievienot komentāru

Svinot Apvienoto Nāciju Organizācijas 75. gadadienu, “Gaismas pilī” atklāta izstāde par trimdas baltiešu centieniem okupācijas laikā vērst Rietumvalstu uzmanību uz padomju okupāciju, vēsta TV3 Ziņas.

Organizācijas “Baltiešu aicinājums Apvienotajām Nācijām” mērķis bija panākt iespēju Igaunijas, Latvijas un Lietuvas tautām realizēt pašnoteikšanās tiesības, proti, panākt šo valstu neatkarības atjaunošanu un cilvēktiesību ievērošanu šajās valstīs. Grupa rīkoja savdabīgas, spilgtas un pamanāmas akcijas.

Septiņdesmitajos gados grupas aktīvisti regulāri apmeklēja ANO Cilvēktiesību komisijas Ženēvā delegātus, vēršot uzmanību uz atsevišķiem cilvēktiesību pārkāpumu gadījumiem Baltijas valstīs: padomju iestāžu nehumāno attieksmi pret ieslodzītajiem, reliģiozo vajāšanu, vārda brīvības apspiešanu.

“Gan tās aktivitātes, gan tie gājieni lielā mērā palīdzēja uzturēt ne tikai dzīvu mūsu neatkarības ideju, bet arī atgādināt, ka pasaulē ir netaisnība, ka Baltijas valstis ir okupētas,” sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Vienotība”).

Tikmēr Valsts prezidents Egils Levits atgādināja, ka laikā, kad pasaule strauji mainās un daudzpusējās sadarbības principi arvien biežāk tiek apšaubīti, ir īpaši svarīgi arī mazākām valstīm aktīvi pacelt savu balsi, lai līdzdarbotos pasaules problēmu risināšanā.

Levits akcentēja, ka ar izstādi sākas Latvijas 30.gads ANO saimē. Valsts prezidents norādīja, ka ANO 75. gadskārtā multilaterālisms ir svarīgāks nekā jebkad iepriekš. Viņaprāt, tas ir nepieciešams pasaules miera un drošības stiprināšanai, bez kā konfliktu daudzums un konfliktu intensitāte kāptu. Prezidents apliecināja, ka arī mūsu valsts ir gatava dot savu pienesumu globālo jautājumu risināšanā.

Izstādes atklāšanu piektdien, 17. septembrī, apmeklēja arī kaimiņvalstu diplomāti. Ikviens interesents izstādē var aplūkot gan vēsturiskas fotogrāfijas, gan dokumentus no baltiešu kopīgās vēstures nesenajām lapaspusēm.