Komentāri
Atklāta intervija ar latvieti, kas pārgāja islāmā: iemesli un secinājumi
Foto: Mohammed J/Flickr

Pēdējā laikā informatīvo telpu pārpilda negācijas saistībā ar musulmaņiem – gan bēgļu jautājumā tepat Latvijā, gan ziņās par teroristiem ārvalstīs. Visbiežāk par to, kas līdz galam nav saprotams, cilvēku prātos veidojas daudz un dažādi stereotipi. Portāls Skaties.lv aicināja uz interviju kādu jaunu latviešu sievieti, kas pirms pāris gadiem no kristietības pārgāja islāmā, dzīvo un strādā tepat Rīgā.

Pastāsti par to, kā Tu kļuvi par musulmani! Kādēļ Tu izvēlējies to mainīt?

Daudziem ir sajūta, ka pastāv kāds augstāks spēks, lai gan Dievam varbūt tā pa īstam netic. Es biju viena no šiem daudzajiem. Lai gan manī iekšēji bija ticība, un dažreiz dzīves situācijas lika patiešām noticēt Dievam, reliģija man radīja vien papildu jautājumus un šaubas (es biju kristīta katole). Skolas laikos mums mācīja par dažādām pasaules reliģijām, taču ne par islāmu. Pirmo reizi par šo ticību dzirdēju, protams, ziņās saistībā ar teroraktiem, taču, par laimi, man neizveidojās aizspriedumi vai īpašas asociācijas ar terorismu, kad piemin islāmu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pa īstam saskāros un vairāk iepazinu šo ticību pēc tam, kad realitātē satiku un aprunājos ar musulmani tepat Latvijā pirms apmēram sešiem gadiem. Tā kā saskatīju sakritību daļā savu uzskatu un tajā, ko dzirdēju par islāmu, nolēmu iedziļināties šajā ticībā un meklēt papildinformāciju. Rezultātā man izzuda visas iepriekšējās šaubas par ticību, un es biju pilnībā pārliecināta, ka vēlos kļūt par musulmani. Pamazām mācījos, kas un kā ir jādara. Es ticībai nepievērsos fanātiski, un es nedaru kaut ko konkrētu tikai tāpēc, ka man kāds tā norāda. Es vados pēc izjūtām, pēc saprašanas, kas ir labs un kas ir slikts, un vēl joprojām turpinu mācīties, kas tad īsti ir labs un kas ir slikts. Es kā jebkurš cilvēks pieļauju kļūdas, bet uzskatu, ka pats galvenais ir no kļūdām mācīties.

Kādas ir lielākās islāma un kristietības atšķirības?

Lielākā atšķirība, ko es izjūtu, ir tā, ka islāms man sniedz atbildi uz visiem maniem jautājumiem absolūti visās jomās (vai tā būtu ģimenes dzīve vai savstarpējās attiecības ar apkārtējiem, vai visvienkāršākie rutīnas jautājumi). Otra, bet ne mazāk būtiska atšķirība ir tā, ka islāms man ir iemācījis būt pateicīgai un novērtēt to, kas man ir, un būt patiešām laimīgai, neskatoties uz to vai esmu “kalnā”, vai “lejā”. Islāms dod spēku un cerību pat tad, kad esmu uz vismelnākās dzīves strīpas.

Vai nav grūti ievērot visus musulmaņu noteikumus laikā, kad apkārtējiem ir cita ticība?

Kā jau minēju, islāms patiešām sniedz spēku jebkurā situācijā. Islāms arī māca labestību un iecietību pret apkārtējiem. Ja cilvēks patiesi saredz reliģijas būtību, tad saskarsme ar sabiedrības uzskatiem, citu reliģiju pārstāvjiem un tradīcijām nerada grūtības. Uzskatu, ka reliģija nav tas cik bieži, kur un kad ir jālūdzas vai cik bieži un ko drīkst vai nedrīkst ēst, vai arī citas mehāniskas darbības. Es uzskatu, ka reliģija – tās ir vērtības, ko tā iemāca, un iekšējā nostāja, ar kādu mēs lūdzamies, gavējam vai uzvedamies sabiedrībā. Salīdzinājumam: tāpat kā pateicībā un no sirds smaidot vai arī smaidot, bet iekšēji domājot – “kas par idiotu”.

Kas ir visgrūtākais?

Reliģijā it nekas nav grūti, viss atkarīgs vien no iekšējās vēlmes un motivācijas.
Grūti ir paiet garām kādam, kam nepieciešama palīdzība, bet īsti nezini, kā palīdzēt, vai arī nav iespējas palīdzēt. Islāms patiešām liek aizdomāties par tiem, kam varbūt ir dots mazāk (vai tā būtu nauda, vai spēks, vai arī veselība).

Kas, Tavuprāt, ir interesantākais un labākais šajā ticībā?

Nevaru gluži novērtēt pašu ticību, bet to, kā tā ietekmējusi mani pašu. Esmu krasi mainījusies un mainījusi savus ieradumus. Domāju un, protams, ceru, ka uz labo pusi (joks ar daļu taisnības). Ticība ir pastiprinājusi manas pozitīvās īpašības un devusi motivāciju novērst savas nepilnības (protams, ne vienmēr viss izdodas tā, kā es to vēlos). Manī ir ļoti stipra vēlme nepārtraukti augt un attīstīties, pilnveidoties un kļūt par pēc iespējas labāku “cilvēku” – visās šā vārda nozīmēs.

Vai neizjūti kādu sabiedrības spiedienu vai diskrimināciju savas ticības dēļ?

Nē. Droši vien tāpēc, ka nediskutēju par šo jautājumu tik bieži ar apkārtējiem. Kā arī nepievēršu īpašu uzmanību tam, ko domā citi. Protams, bieži saņemu nepārdomātus jautājumus no cilvēkiem, kas reliģiju saista vien ar mehāniskām darbībām un tāpēc nespētu sevi iedomāties pieņemt ticību, kurai raksturīgs kaut kas neierastāks. Vai arī no cilvēkiem, kas tik ļoti pakļāvušies sabiedrības uzskatiem par ārējo skaistumu, ka nespētu sevi iedomāties uztvert šo jautājumu citādāk.

Vai neizjūti apkārtējo bažas, ņemot vērā, ka aizvien vairāk izskan ziņas par islāma radikāļiem, kas rada arī negatīvu iespaidu par šīs ticības pārstāvjiem?

Domāju, ka nē. Nekādu līdzīgu reakciju neesmu manījusi apkārtējos, un neesmu arī dzirdējusi. Protams dažreiz sanāk padiskutēt par šo jautājumu ar tuvāk stāvošiem cilvēkiem, draugiem vai kolēģiem saistībā ar notikumiem pasaulē, taču visbiežāk esmu novērojusi, ka sabiedrība ir pietiekoši izglītota un saprotoša, lai nereaģētu asi vai arī pārspīlēti. Bet man ir zināmi cilvēki, kam pret islāmu un musulmaņiem ir spēcīgi aizspriedumi, taču tas nekādi neietekmē mūsu savstarpējās attiecības.

Vai Latvijā ir musulmaņu kopiena un vai Tu esi tās daļa – vai, mainot ticību, mainās arī draugu un paziņu loks?

Rīgā ir divas mošejas, kurp parasti dodas gan vietējas izcelsmes musulmaņi, gan arī ārzemnieki, kas šeit uzturas. Esmu bijusi abās mošejās, taču es izvēlējos neapmeklēt mošeju regulāri, jo vēlējos izveidot neatkarīgu viedokli par ticību – tādu viedokli, kas nebūtu balstīts uz citu musulmaņu viedokļa vai norādījumiem. Jo, lai gan visi vēlas tikai palīdzēt, tas tomēr kaut kādā ziņā ietekmē personisko viedokli un izpratni. Šī iemesla pēc mans draugu loks nav būtiski mainījies. Taču tas nepaplašinās tik strauji, kā tas parasti notiek mūsdienu sabiedrībā, jo es vairāk izvērtēju cilvēkus un viņu vērtību sistēmu, man ir svarīgi, ka tuvākie draugi ir līdzīgi domājoši un ka labi jūtas gan mani draugi manā tuvumā, gan es pati savu draugu tuvumā, un ne vienai pusei nav jāizliekas par kādu citu.

Ko Tu varētu novēlēt lasītājiem?

Esiet atvērti pret jauno un nezināmo, jo zināšanu nekad nevar būt par daudz. Aizspriedumi ir tie, kas visbiežāk kavē mūsu attīstību un pilnveidošanos. Ja kādam rodas vēlme pētīt informāciju par šo ticību internetā, tad vislabāk ir konsultēties ar musulmaņiem, kas var apstiprināt, ka konkrētajā interneta resursā uzrādītā informācija ir patiesa, vai arī ka atbilst konkrētajam islāma “novirzienam”. Nereti ziņās visbiežāk dzirdam par šiītiem un sunnītiem – abi ir musulmaņi, bet ar dažādu islāma uztveri. Islāma uztvere atšķiras dažādās valstīs. Arī reliģiskie paradumi atšķiras. Vislabāk ir vienmēr pārliecināties par informācijas patiesumu un atbilstību – divkārši un pat trīskārši.

Sabiedrībā, kur valda mūsdienu tehnoloģijas un materiālās vērtības, atliek tik maz laika, ko veltīt sevis izzināšanai un pats svarīgākais, – būt patiesi laimīgiem un priecāties par mirkli.
Mēģiniet rast prieku vienkāršībā! Jo tad būt laimīgam kļūst tik VIENKĀRŠI!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl