Atklāj slavena latviešu izcelsmes mākslinieka – Imanta Tillera – izstādi

0 Komentāru

Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā šodien tika atklāts viens no centrālajiem simtgades programmas notikumiem – latviešu izcelsmes autora Imanta Tillera izstādi ”Ceļojums uz nekurieni”.

1970. gados Tillers popularitāti ieguvis savā mītnes valstī Austrālijā un vēlāk kļuvis pazīstams visā pasaulē kā postmodernisma mākslinieks. Viņa māksla ietver atsauces uz pasaules kultūru, Rietumu mākslas vēsturi, 20. gadsimta Eiropas literatūru un filozofiju un Austrālijas iedzimto iedzīvotāju kultūru, kā arī latviskus elementus un simbolus.

Tillera īpašā atpazīstamības zīme ir lielformāta darbu veidošana no maziem taisnstūra kartoniem, izmantojot tā saukto apropriācijas metodi – gleznas tiek veidotas no tēliem, kas atrasti citu mākslinieku darbos un pievienojot īsus filozofu, literātu un dzejnieku tekstus, tādā veidā atklājot pasauli kā savstarpēji saistītu parādību sistēmu.

Elita Ansone
LNMM Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas “Arsenāls” vadītāja

Imants Tillers veido šos dialogus starp kontinentiem, dažādām tautām, dažādām vēsturiskām situācijām un pēkšņi mēs ieraugām, ka pasaulē viss ir vienots un tā ir tā pasaules sistēmas izpratne, kuru Tillers realizē gandrīz ikvienā savā darbā.

Izstādē eksponēti 64 darbi no Austrālijas un Jaunzēlandes muzejiem, privātām kolekcijām un mākslinieka paša krājumiem. Tā atklāj autora rokrakstu un domu gājienu 40 gadu garumā, aptverot periodu no 1975. līdz 2017. gadam. Pats Tillers šodien publiski atzina, ka šī ir viņa dzīves svarīgākā izstāde, jo to piepilda visas dzīves garumā lolotā emocionālā saikne ar Latviju.

0 Komentāru