Atgādinājums atpūtniekiem: pirms dodies atvaļinājumā, piedomā par sava mājokļa drošību

1 komentārs

Tuvojoties Jāņiem, ir jāpadomā arī par sava mājokļa drošību, atstājot to bez uzraudzības svētku dienās. Tieši atvaļinājumu laiks un svētki ir garnadžu iecienītākais laiks, lai pastrādātu noziedzību.

Sākoties siltajam laikam, kad daudzi dodas atvaļinājumos, dzīvokļi tiek atstāti bez uzraudzības, ko labprāt izmanto zagļi. Valsts policijas informācija liecina, ka 30% mājokļu zādzību notiek tieši atvaļinājumu laikā vai pirms garākām brīvdienām. Šā gada pirmajos sešos mēnešos ir reģistrētas 1 097 zādzības no mājokļiem. Pērn to skaits bija būtiski lielāks un veidoja nepilnu pusotru tūkstoti.

Lielākajā daļā gadījumu zaglis uzturas mājoklī ne ilgāk par 15 minūtēm. Visbiežāk svešas mantas kārotāji dzīvoklī vai privātmājā nonāk, uzlaužot logus vai balkonu durvis.

Diemžēl cilvēki nereti paši mēdz būt nevērīgi – katrs ceturtais savu mājokli atstāj brīvi pieejamu zagļiem, neaizslēdzot durvis. Visbiežāk no mājokļiem tiek zagta nauda, rotaslietas, datori un mobilie tālruņi. Tomēr ir arī tādi garnadži, kas ņem visu, kas šķiet vērtīgs, piemēram, alkoholu un pat trauku mazgājamo šķidrumu.

Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins norāda, ka viens no iemesliem tam, ka vien retais izlemj apdrošināt savu īpašumu, ir samērā augstas apdrošināšanas cenas. Par divistabu dzīvokļa apdrošināšanu nāksies šķirties ar aptuveni 80-100 eiro gadā, savukārt privātmājas gadījumā šī summa mēdz trīskāršoties. Šobrīd Latvijā apdrošināts ir vien katrs ceturtais mājoklis.

Jānis Abāšins
Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents

Ar kaimiņiem salīdzinot, tā bilde ir aptuveni tāda pati. Ja salīdzinām ar Rietumeiropu, arī tur tā bilde ir mazliet pamainījusies. Ja gadus atpakaļ vācieši teica, ka viņi savos nelielos ciematiņos durvis pat neslēdz, tagad saistībā ar imigrācijas lietām tās durvis tiek slēgtas. Faktiski, ja mums tā statistika ir konstanta, tad Rietumeiropā tā statistika ir mazliet pasliktinājusies.

Pēc apdrošināšanas gadījumu skaita, mājokļu apdrošināšana Latvijā tiek ierindota trešajā vietā pēc obligātas transportlīdzekļu un veselības apdrošināšanas. Lai pasargātu savu mājokli no garnadžiem, Valsts policija atgādina par dažiem drošības pasākumiem: pirms dodaties prom, aizveriet visus logus un durvis, pabrīdiniet kaimiņus par gaidāmo braucienu, kā arī palūdziet ik pa laikam iztukšot pastkastīti, lai zaglim nekļūtu skaidrs, ka sūtījumi netiek izņemti saimnieka prombūtnes dēļ. Tāpat ir jāpiedomā pie satura sociālo tīklu profilos.

Zane Arāja
VP Prevencijas vadības nodaļas vecākā inspektore

Ir tā tendence šobrīd, ka visu, ko mēs darām, mēs publiskojam sociālajos tīklos. Tas, protams, ir ne vien lielisks līdzeklis, kā komunicēt ar saviem līdzcilvēkiem, bet arī var kļūt par instrumentu zagļiem, lai zinātu, kad jūs esat mājās un kad ne.

 

Vēl viens svarīgs moments – diennakts tumšajā laikā aizkari un žalūzijas jātur ciet. Pretējā gadījumā zagļiem vairāku dienu garumā būs iespēja izpētīt, kādas vērtīgas lietas ir jūsu mājoklī.

TOP komentāri

 • MIKA
  +1 +1 0

  MIKA

  Es savās mājās atstāšu suni,,lai sargā!
  Iebraukšu tik apskatit un izlaist izskriet,,lai sargā atkal,
  Tā ka kaimiņi lai nesūdzas,,suns sargā godam!jauku līgošanu pārejiem sargiem!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl