Komentāri

Latvijā piemin Otrā Pasaules kara Ziemassvētku kaujas, kas savu nosaukumu ieguvušas norises laika dēļ – 1944. gada Ziemassvētku nedēļa. Latvijai šis bija traģisks laiks, jo tās iedzīvotāji atradās abās frontes pusēs. Turklāt arī beidzoties karam, valstiskā neatkarība tā arī netika atgūta.

1944. gada cīņas tiek uzskatītas par vienām no traģiskākajām nacistiskās Vācijas okupētās Latvijas vēsturē. Šis bija laiks, kad padomju armija sāka virzīties uz Rietumiem, Kurzemē sastopot vāciešu pretestību. Liecību par Ziemassvētku kaujām gan nav saglabājies daudz – vien atsevišķas fotogrāfijas Kara muzejā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Foto

Jānis Tomaševskis, vēsturnieks, Latvijas Kara muzeja pārstāvis:

Ziemassvētku kaujas bija tādas, kur notiek cīņas vairākos virzienos – Vaiņodes, Saldus, Dobeles, Džūkstes virzienā.

Šīs cīņas neizšķīra kara iznākumu, taču tās to ietekmēja gan. Berlīnes krišana pusgadu vēlāk Latvijas neatkarību gan neatgrieza, taču toreiz cerības vēl bija.

Karavīri, protams, meklēja kaut ko pozitīvu, kāpēc viņi devās cīņās. Lielai daļai tā bija doma par brīvu Latviju.

Ziemassvētku kauju lieciniece ir Lestenes baznīca. Tās fasāde joprojām ir ložu sacaurumota, un tās sienās 1944. gada Ziemassvētku vakarā mācītājs un virsleitnants Verners Voitkus saviem karavīriem noturēja Ziemassvētku dievkalpojumu.

Kopumā Kurzemē pretējās frontes pusēs karoja ap 15 tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju. Lai pieminētu kaujas un abās pusēs kritušos, Lestenes baznīcā 23. decembrī tika noturēts īpašs dievkalpojums.

Ziemassvētku kauju piemiņā aizritēs turpmākās nedēļas. Tās risinājās līdz pat 10. janvārim.

Video

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl