Latvijā atceļ ārkārtējo stāvokli medicīnā

0 Komentāru
Latvijā atceļ ārkārtējo stāvokli medicīnā
F64

Uzlabojoties epidemioloģiskajai situācijai un mazinoties stacionēto Covid-19 pacientu skaitam slimnīcās, trešdien, 30. jūnijā, Valsts operatīvās medicīniskās komisijas (VOMK) sēdē izlemts atcelt pērn decembrī izsludināto ārkārtējo stāvokli medicīnā, informēja Veselības ministrijā.

Vienlaikus noteikti kritēriji, saskaņā ar kuriem nepieciešamības gadījumā var pieņemt lēmumu ārkārtējo stāvokli nozarē atjaunot. Ārkārtējais stāvoklis medicīnā tiek atcelts no 1. jūlija.

Kā zināms, Valsts operatīvā medicīniskā komisija (VOMK) 2020. gada 10. decembrī izlēma izsludināt ārkārtas situāciju medicīnā Latvijā. Ārstniecības iestādes pilnvaroja brīvāk rīkoties ar saviem resursiem, lai sniegtu palīdzību gan Covid-19, gan neatliekamajiem pacientiem ar citām saslimšanām. Ārkārtas medicīniskā situācija nozīmē, ka ārstniecības iestādēm paveras plašākas iespējas rīkoties ar resursiem. Slimnīcas Covid-19 pacientu aprūpē var iesaistīt medicīnas personālu, kas ierastos apstākļos nestrādātu ar infekcijas slimības pacientiem, tātad piesaistīt citu specialitāšu ārstus. Tāpat šādā situācijā var citādāk plānot darba un atvaļinājuma grafiku, lai nerodas situācija, ka krīzes apstākļos liela daļa personāla nav pieejama.

Šāds juridisks statuss arī paātrināja lēmumu pieņemšanas procesu un VOMK ir plašākas pilnvaras uzdot ārstniecības iestādēm pārvirzīt noteiktus veselības aprūpes pakalpojumus un pacientu plūsmu. Piemēram, ja kādā slimnīcā nevarēja nodrošināt veselības aprūpes pakalpojumus, kurus nedrīkst pārtraukt sniegt iedzīvotājiem, tos organizēja citā ārstniecības iestādē. Tāpat 2. un 3. līmeņa slimnīcām bija jāpārņem pacienti no reģionālajām un universitātes slimnīcām, kuru veselības stāvoklis un turpmākā ārstēšanas gaita to pieļaus.

Ārkārtējā situācijā medicīnā tika nodrošināta neatliekamā medicīniskā un akūtā palīdzība, tai skaitā izmeklējumi un konsultācijas, kas nepieciešamas. Tāpat iepriekšējā apjomā tika sniegti ambulatorie veselības aprūpes pakalpojumi, tai skaitā speciālistu konsultācijas. Netika atceltas arī onkoloģiskās, dzīvību glābjošas, kā arī tādas operācijas, kuru atcelšanas rezultātā var iestāties invaliditāte.

Ieskaties šeit:

Veselības ministrija informēja, ka pašlaik – 2021. gada jūnija beigās – Covid-19 slimniekiem paredzēto gultu skaits slimnīcās tiek samazināts, taču ārstniecības iestādēm ir jābūt gatavām tās trīs dienu laikā atjaunot, ja gadījumā Latvijā atkal būtiski palielināsies Covid-19 slimnieku skaits. Patlaban Covid-19 pacientu ārstēšana notiek trijās klīniskās universitātes slimnīcās Rīgā un septiņās reģionālajās slimnīcās.

Šonedēļ ir aizņemti 27% Covid-19 pacientiem paredzēto gultu.

Lai plašāk informētu par pieņemto lēmumu, kritērijiem un citiem jautājumiem, kas saistīti ar ārkārtējā stāvokļa atcelšanu, Veselības ministrija 1. jūlijā plkst. 13.00 rīkos attālināto preses konferenci.

Preses konferencē piedalīsies Veselības ministrijas valsts sekretāre Indra Dreika, Veselības ministrijas Veselības aprūpes departamenta Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja Sanita Janka, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs un Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīcas valdes locekle Ilze Kreicberga.

Veselības ministrijā atgādina, ka, strauji pieaugot Covid-19 izplatībai un stacionēto cilvēku skaitam slimnīcās, ārkārtas situācija medicīnā Latvijā tika izsludināta 2020. gada decembra sākumā. Ārkārtējo medicīnisko situāciju izsludina gadījumos, ja tūlītēji pieejamo medicīnisko resursu apjoms neatbilst esošajam vai prognozējamam cietušo vai saslimušo skaitam, pilnvarojot ārstniecības iestādes brīvāk rīkoties ar saviem resursiem, lai sniegtu palīdzību gan Covid-19, gan neatliekamajiem pacientiem ar citām saslimšanām.

Lasi vēl:

0 Komentāru