ASV vēstniece: Pat tad, ja uzvarēs Tramps, ASV aizsargās Baltijas valstis

0 Komentāru
ASV vēstniece: Pat tad, ja uzvarēs Tramps, ASV aizsargās Baltijas valstis

Amerikas Savienotās Valstis gatavojas brīdim, kad abi sīvie konkurenti Hilarija Klintone un Donalds Tramps beidzot stāsies viens otram pretī. Runa ir par prezidenta kandidātu debatēm. Izredzes uzvarēt joprojām ir tiklab vienam, kā otram, tāpēc arī ASV vēstniece Latvijā prognozes neizsaka. Tāpat kā visi, viņa gaida rītu pēc vēlēšanām, kad būs zināms nākamais Amerikas Savienoto Valstu prezidents.

Nupat apritējis gads, kopš Amerikas Savienoto Valstu vēstnieces pienākumus Latvijā pilda Nensija Petita. Gana ilgs laiks, lai iepazītu mūsu valsti un tās pārvaldi un sāktu diplomātiski norādīt uz problēmjomām, proti, maksātnespējas administrāciju un korupciju.

Tomēr mūsu saruna galvenokārt ir par otrpus Atlantijas okeānam notiekošo – prezidenta vēlēšanām. Uz finiša līnijas stāv demokrātu virzītā Hilarija Klintone un republikāņu kandidāts Donalds Tramps. Vērtēt katru no viņiem vēstniece atturas – tas nebūtu korekti, lai gan prieku par kandidātes – sievietes izvirzīšanu gan viņa neslēpj.

“Šīs ir vēsturiskas vēlēšanas. Kad es sāku savu karjeru pirms vairāk nekā 35 gadiem, doma par sievieti kā prezidentu… Tas šķita neiespējami. Bet mums jau ir bijis afroamerikāņu prezidents, un nu varbūt mums būs pirmā sieviete – prezidente. Jebkurā gadījumā jau kandidatūra pati par sevi sūta spēcīgu signālu visām sievietēm, ka viņas var tēmēt uz nācijas augstāko amatu. Tas, manuprāt, ir ārkārtīgi svarīgi,” teic Petita.

Taču tikpat tālu kā Klintone ticis arī Tramps – odiozs miljardieris, kurš ar saviem izteikumiem balansē uz rasisma robežas. Kā viņš ticis tik tālu? Skaidrs, ka ne bez atbalsta vēlētāju vidū.

“Ir daļa amerikāņu, kuri uzskata, ka pārticība viņiem gājusi secen, ka viņiem bijušas ierobežotas darba un izglītības iespējas. Bet kopumā amerikāņiem katram ir savas rūpes, sev tuvākās tēmas. Tāpēc tik svarīgas ir gaidāmās debates, kurās vēlētāji klausīsies, kas kandidātiem sakāms,” skaidro ASV vēstniece Latvijā.

Uzmanīgi klausījušies esam arī tepat Latvijā, lai gan ietekmēt rezultātus nevaram. Vien ar bažām uztverti republikāņa glaimi Krievijas prezidentam un signāli, ka uzbrukuma gadījumā viņš vēl padomātu, vai Baltijas valstis ir pelnījušas aizsardzību. Ar šo vienu frāzi mesta ēna visai līdzšinējai sadarbībai, jo ASV prezidents ir reizē arī Bruņoto spēku komandieris. Tomēr vēstniece ir pārliecināta – pat tad, ja uzvarēs Tramps, amerikāņi pildīs savas NATO saistības.

“Mūsu atbalsts ir akmenī cirsts. To vizītes laikā Latvijā apliecināja arī viceprezidents Baidens, kurš ir demokrāts. Pēc viņa šeit viesojās vēl vairākas Kongresa delegācijas, no kurām vairums bija republikāņu, un arī viņi pauda tieši to pašu – ka Savienotās Valstis ir vienotas un stāv aiz NATO un 5. panta. Tāpēc es domāju, ka vēstījums ir ļoti skaidrs. Mēs pildīsim savas līguma saistības, un par to nav šaubu!” teic Petita.

ASV prezidenta vēlēšanas notiks 8. novembrī.

Video

0 Komentāru