ASV pētnieki pasliktina Covid-19 izplatības prognozi Latvijai – visvairāk cilvēku būšot hospitalizēti 30. aprīlī

31 komentārs

Vašingtonas Universitātes Veselības metrikas un novērtēšanas institūts modelējis Eiropas valstīm, tostarp Latvijai, matemātisko prognozi par koronavīrusa spiedienu uz veselības aprūpes sistēmu un nāves gadījumu skaitu. Mūsu eksperti gan amerikāņu draudīgās prognozes apšauba.

Veselības metrikas un novērtēšanas institūts prognozi Latvijai šonedēļ pasliktinājis, proti, palielināts iespējamais hospitalizēto un mirušo skaits. Pēc matemātiskā modelējuma visvairāk cilvēku būs slimnīcā 30. aprīlī. Ticamākajā scenārijā – 390, bet sliktākajā gadījumā – 2100 cilvēku.

Saskaitot visu Latvijas slimnīcu kapacitāti, vietas gan pietiktu visiem. Amerikāņu institūts modelē, ka “pīķa” brīdī Latvijai vienlaikus varētu vajadzēt 103 vietas intensīvajā terapijā. Tikmēr Veselības ministrija noraida izteikto minējumu, ka Latvijā bez intensīvās terapijas var nākties palikt 390 cilvēkiem.

Matemātiskajā prognozē arī teikts, ka koronavīrusa pacientu turēšanai pie dzīvības vajadzēs 92 invazīvos plaušu ventilatorus.

“Kopumā Latvijā jau šobrīd ir ap 500 mākslīgie plaušu ventilējamie aparāti. Plus mēs vēl iepirksim papildus,” saka Šneiders.

Vašingtonas Universitātes Veselības metrikas un novērtēšanas institūta prognozē visvairāk cilvēku koronavīrusa dēļ miršot posmā no 24. aprīļa līdz 9. maijam.

Ticamākajā scenārijā šo divarpus nedēļu laikā Latvijā dzīvības katru dienu zaudēs ap desmit cilvēkiem. Sliktākajā gadījumā – no 50 līdz 70 nāvēm dienā, ar vislielāko “pīķi” 1. un 3. maijā. Matemātiskajā modelējumā visas vīrusa krīzes laikā Latvijā ticamākajā scenārijā nomiršot 337 cilvēki. Sliktākajā versijā 1800. Eksperti Latvijā – skeptiski.

Aktuālākās ziņas, datus un faktus par Covid-19 izplatību Latvijā un pasaulē lasi ŠEIT!

“Šo modeli ir jāizmanto ar diezgan lielu kritikas devu. Jau šodien skatoties dinamiku, kas ir noticis līdz šim, kāds ir pieaugums ar jaunu saslimušo un nomirušo skaitu, tas liek jau šaubīties,” norāda RSU Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs Prof. Dr. med. Ģirts Briģis.

Arī Latvijas Universitātes (LU) jaunveidojamās studiju programmas ”Epidemioloģija un medicīniskā statistika” direktore uzskata, – ASV kolēģu sliktākā scenārija prognoze nepiepildīsies, jo Latvijā nav tik liels iedzīvotāju blīvums, un arī ne tāda mentalitāte vēlmē komunicēt ar cilvēkiem kā spāņiem un itāliešiem.

“No otras puses. Es nebūtu ļoti mierīga. Es ļoti gribētu, lai cilvēki neatslābinās. Cilvēkiem ir sajūta, ka viss beidzies, bet nekas nav beidzies. Man būtu bailes mūsu veselības sistēmu tā apgrūtināt ar tādu mirstību, tādiem smagiem gadījumiem kā citās valstīs. Gribētu, lai cilvēki ir piesardzīgāki. Mums ir ļoti laba situācija Latvijā, jo ātri noreaģējām. Negribētos tagad visu sabojāt,” saka LU programmas ”Epidemioloģija un medicīniskā statistika” direktore Liliāna Civjāne.

Pēc amerikāņu statistiķu prognozēm, koronavīrusa izplatība Latvijā beigšoties jūnijā. Pēdējais hospitalizētais pacients būšot ap 14. jūniju. Bet pēdējais Covid-19 izraisītais nāves gadījums 31. maijā.