ASV īpašā sūtņa vizītes fokusā – Bunkus slepkavība un “ABLV” bankas likvidācija

0 Komentāru
ASV īpašā sūtņa vizītes fokusā – Bunkus slepkavība un “ABLV” bankas likvidācija
LETA/REUTERS

Maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus slepkavība sadzirdēta arī otrpus okeānam. Neizziņotā vizītē Rīgā šodien ieradās ASV Valsts kases sekretāra vietnieks pretterorisma jautājumos Maršals Bilingslijs. Viņš Latvijas amatpersonām solījis palīdzību slepkavības atklāšanā un apspriedis mūsu finanšu sektora pašreizējo notikumu numur viens – gaidāmo “ABLV” bankas likvidāciju.  

Tieši ASV Valsts kases institūcijas FinCEN ziņojums bija par pamatu “ABLV” kraham. Bankai pārmeta naudas atmazgāšanas prasību pārkāpumus, un tā marta sākumā iesniedza nozares uzraugam pašlikvidācijas plānu. Atļaut to vai banku likvidēt vispārējā kārtībā – lēmums joprojām nav pieņemts.

Līdzīgi, kā tas notika iepriekšējās reizēs, arī šodien Bilingslija vizīte Rīgā nebija izziņota un darba kārtība nebija publiski pieejama. Tomēr žurnālistiem viņu izdevās sastapt, kad viņš no tikšanās ar premjeru bija ieradies uz sanāksmi Finanšu ministrijā.

Pēc tās Bilingslijs gan nebija gatavs ar žurnālistiem runāt par “ABLV” banku, akcentējot, ka tās likvidācija ir Latvijas iestāžu jautājums.

ASV pārstāvis gan atklāja, ka runāts arī par administratora Mārtiņa Bunkus slepkavību.

 

Maršals Bilingslijs

Maršals Bilingslijs
ASV Valsts kases sekretāra vietnieks pretterorisma jautājumos

Šai slepkavībai vajadzētu satraukt mūs visus, un tā ir viens no iemesliem, kāpēc esmu šeit.

“Ir svarīgi, ka šajā situācijā esam kopā un reaģējām uz šādu nežēlīgu rīcību. Es zinu, ka Latvijas iestādes notikušo izmeklē, un Savienotās Valstis ir gatavas sniegs visu nepieciešamo palīdzību,” norādīja premjers Māris Kučinskis.

Komentējot neoficiāli izskanējušo informāciju, ka Bunkus varētu būt viesojies FinCEN neilgi pirms slepkavības, ASV pārstāvis norādīja, ka viņa rīcībā nav šādu ziņu.

Lai arī Bilingslijs komentārus par ASV interesēm “ABLV’ likvidācijā nesniedza, pastāv bažas, ka bankā joprojām varētu būt netīra nauda. ASV sagaida stingru nozares regulatora vadību un kontroli pār “ABLV” līdzekļiem, banku likvidējot.

“No manas puses tika skaidri pausts, ka likvidācijas procesam ir jābūt pilnībā kontrolētam, lai par visu izejošo naudu būtu skaidrs, ka tā neslēpj aiz sevis noziedzīgi iegūtus līdzekļus,” norādīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

Finanšu ministre uzskata, ka sabiedriskajā telpā un medijos sākusies tāda kā melnā kampaņa, lai izdarītu spiedienu par labu neuzraudzītai “ABLV” bankas pašlikvidācijai.

 

Dana Reizniece-Ozola

Dana Reizniece-Ozola
finanšu ministre

Acīmredzot ir kāds, kurš ļoti negrib, lai naudu, kas patlaban atrodas “ABLV”, pārbaudītu un tiešām pārliecinātos, ka tā nav melna nauda, kas nonāk atpakaļ potenciālo noziedznieku rokās.

 

Ministre gan konkrēti neatbildēja, vai tādējādi tiek izslēgts bankas pašlikvidācijas scenārijs. Galvenais esot nodrošināt nepieciešamo kontroli.

Nozares uzraugs jau divus mēnešus nav pieņēmis lēmumu, vai ļaut “ABLV” pašlikvidēties, un D. Reizniece-Ozola konkrēti neatbildēja, vai regulatora vadītājs Pēters Putniņš joprojām bauda viņas uzticību. “Manā vērtējumā, Putniņa kunga uzticamība vai neuzticamība būs atkarīga no tā, kā viņš demonstrēs lēmumu pieņemšanu “ABLV” kontekstā. Cik profesionāls un viņu kontrolēts būs likvidācijas process, nepalaižot to pašplūsmā.”

Ministre arī noraidīja publiski izskanējušo informāciju, ka tiekot gatavots jauns likums “ABLV” likvidācijai. Taču, ja kādas tiesību aktu izmaiņas būšot vajadzīgas nozares uzraugam, Finanšu ministrija būtu gatava tās virzīt.

Jautājums, kā “ABLV” banka tiks likvidēta, ir atvērts joprojām. Neoficiāli zināms, ka Finanšu un kapitāla tirgus komisija lēmumu varētu pieņemt jau tuvākajās dienās. Šodien nozares uzraugs gan neatrada laiku sarunai ar žurnālistiem.

0 Komentāru