Patlaban vakcinēto iedzīvotāju skaits ir vidēji četras reizes zemāks nekā maija izskaņā

6 komentāri

Vakcinācijas pret Covid-19 tempi Latvijā arvien gausāki – pagājušajā nedēļā sapotēti vien ap 30 000 cilvēku, kas ir vidēji četras reizes mazāk nekā maija izskaņā, kad potēšanās rādītājs bija visaugstākais, vēsta TV3 Ziņas.

Vakcinācija pret Covid-19 Latvijā sākās ar prioritāro grupu apzināšanu un tad pakāpeniski arī pārējiem. Un patlaban šķiet, ka tie, kuri vēlējušies sevi pasargāt no saslimšanas, iespēju izmantojuši tieši pirmsākumos.

Augstākais rādītājs – ap 16 000 dienā – sasniegts maija izskaņā, šobrīd vidēji četras reizes mazāk. Šāds temps saglabājas jau astoto nedēļu pēc kārtas.

Tas lika slēgt lielos vakcinācijas centrus, uzsvaru liekot uz mazākiem lielveikalos vai masu pasākumos.

Eva Juhņēviča, NVD Vakcinācijas projekta nodaļas vadītāja

“Joprojām ir spēkā vakcinēšanās pie ģimenes ārsta, kas ir ļoti svarīgi un šaubīgiem cilvēkiem ļoti nozīmīga forma, otrs, protams, ārstniecības iestādes. Attiecībā uz izbraukuma vakcināciju, sākam atgriezties pie sadarbības ar pašvaldībām un organizējam vienas dienas vakcināciju pašvaldības telpās.”

Komentējot, vai ir plānots vēl kāds veids nesasniegto sasniegšanai, Juhņēviča teica, ka ir uzsākta sadarbība ar pašvaldību, sociālajiem dienestiem. Piemēram, ar Daugavpils sociālo dienestu, Līvānu sociālo dienestu, kā arī notiek sarunas ar Krāslavas novadu. “Tā ir vēl viena forma, kas dod iespēju vēl individuālāk, personiskāk aizsniegt tos cilvēkus, kuriem līdz vakcīnai tālu jābrauc vai grūti nokļūt,” viņa skaidroja.

Iespējams, daļu no atbildēm var iegūt nesen publiskotajā SKDS aptaujā. Saskaņā ar to 44% aptaujāto vakcīnu jau saņēmuši. Skaitlis ir tuvs reāli potēto iedzīvotāju apjomam. Tātad reāli aptveri iespējams paaugstināt par 8-14%.

Eva Juhņēviča, NVD Vakcinācijas projekta nodaļas vadītāja

“Mēs gribētu cerēt, ka spējam aizsniegt līdz 30%. Bet apzināmies situāciju un primāri strādājam uz šaubīgo auditoriju.”

Plus 30% summā dotu 70% vakcinētas sabiedrības, taču to Juhņēviča šobrīd sauc par ļoti optimistisku scenāriju. Cerēt var, labākajā gadījumā uz 60% vakcinētas sabiedrības, kas tik būtu starp zemākajiem rādītājiem Eiropas Savienībā (ES).

Problēma ar zemu vakcinācijas aptveri ir tāda, ka tas joprojām ļauj vīrusam mutēt jeb veidot jaunas, lipīgākas un spēcīgākas formas. Līdz ar to palielinot risku saslimt jau iepriekš izslimojušajiem un daļai vakcinēto. Šis ir viens no iemesliem, kādēļ bažas par slimnīcu kapacitāti dotas jau tagad – agrā rudenī.

Sanita Janka, VM Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja (12.septembra “Nekā personīga”)

“Ja pirmajā sezonā vajadzēja 30-40% stacionētajiem papildu skābekli, tad tagad tie jau ir 85%.”

“Ja nekas nemainīsies, ja neviens no mums nedarīs pat to mazo labo darbu, tad būs jāierobežo plānveida pakalpojumi, pēc tam, nedod Dievs, tas skars arī neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanu,” norādīja Daugavpils reģionālās slimnīcas valdes loceklis Grigorijs Semjonovs.

Līdz ar to arvien nereālākas kļūst cerības par ierobežojumu atcelšanu, kā to apsver valstīs ar lielāku vakcinācijas pret Covid-19 aptveri.

6 komentāri