Asociācija: Valdība pieņem risinājumus, kas palielina riskus tirdzniecības nozarē

0 Komentāru
Asociācija: Valdība pieņem risinājumus, kas palielina riskus tirdzniecības nozarē
AP/SCNAPIX

Tā vietā, lai risinātu sabiedriskā transporta problēmas un pulcēšanās pārlieku plašumu, valdība pieņem risinājumus, kas palielina riskus tirdzniecības nozarē, uzskata Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) prezidents Henriks Danusēvičs.

Tirgotāji nepiekrīt daudziem risinājumiem, ko valdība pieņems ierobežojumus saistībā ar Covid-19 pieauguma apturēšanu, taču saprot, ka “ilgstoši iekavētā Covid-19 ierobežošana un dažādu kļūdainu lēmumu rezultātā zemā vakcinācijas aptvere, spiež valdību pieņemt radikālus soļus”, norāda asociācijā

Tirgotāji piekrīt Veselības ministrijas risku ranžējumam – ģimene, sabiedriskais transports, skola un tad pārējās dzīves sfēras. Taču nozares iesktā, nerisinot sabiedriskā transporta problēmas un pulcēšanās pārlieku plašumu, valdība pieņem risinājumus, kas palielina riskus tirdzniecības sfērā, tostarp saīsina darba laikus, palielinot drūzmēšanos (pietiekami bija ierobežot svētdienu un svētku dienas), kā arī samazina iespēju strādāt mazajiem tirgotājiem nelielos tirdzniecības centros un reģionālos tirdzniecības centros.

Tāpat nozatres asociācijas ieskatā valdības lēmumi būtiski samazina mazo veikalnieku darba efektivitāti, nosakot nepamatotu apmeklētāju normu – 25 kvadrātmetrus (15 kvadrātmetru vietā). Tā rezultātā, piemēram, 62 kvadrātmetru plašā veikalā var uzturēties tikai divi pircēji.

Tirgotāji arī vērš uzmanību, ka no pirmās nepieciešamības precēm izslēgtas preces bērniem, kurināmais un ziedi, lai gan tās ir starp primāri nepieciešamajām precēm iedzīvotājiem.

Vienlaikus asociācijā pauž cerību, ka valdības 8.oktobrī pieņemtie lēmumi palīdzēs apturēt saslimšanas ar Covid-19 pieaugumu, palielinās vakcinēto personu īpatsvaru un tuvākā laikā dos iespēju sakārtot ierobežojumus atbilstoši riska pakāpei un samazinot risku saslimt.

Jau ziņots, ka ministri un eksperti ceturtdien, 7.oktobrī, Krīzes vadības padomē (KVP) nolēma izsludināt ārkārtējo situāciju uz trim mēnešiem, kas šodien vēl jāapstiprina valdības ārkārtas sēdē.

Cita starpā paredzēts personām, kas nav vakcinētas pret Covid-19 vai nav to pārslimojušas, turpmāk ļaut iegādāties tikai pirmās nepieciešamības veikalos, tādējādi liedzot iespēju apmeklēt, piemēram, lielveikalus. Tāpat nolemts ierobežot arī vakcinētas personas – piemēram, pasākumos “zaļajā” jeb drošajā zonā tiks noteiktas papildu epidemioloģiskās drošības prasības, proti, jāvalkā maskas, jāievēro distance, tāpat paredzēts ieviest arī konkrētus dalībnieku ierobežojumus noteiktos pasākumos.

Tirdzniecības vietas, kuras varēs apmeklēt arī personas bez Covid-19 sertifikāta, ir pārtikas veikali, aptiekas, optikas veikali, dzīvnieku barības veikali, preses tirdzniecības vietas, higiēnas preču veikali, telekomunikāciju veikali un degvielas uzpildes stacijas. Šajās vietās uz vienu apmeklētāju būs jānodrošina 25 kvadrātmetru platība.

Savukārt, strādājot drošajā režīmā, uz vienu apmeklētāju būs jānodrošina 15 kvadrātmetri.

Brīvdienās un svētku dienās tirdzniecības centros varēs strādāt tikai pārtikas veikali, aptiekas, optikas, dzīvnieku barības veikali, preses tirdzniecības vietas, higiēnas preču veikali un telekomunikāciju veikali. Tāpat būs pieejami tādi pakalpojumu sniedzēji kā kurpnieks un ķīmiskās tīrītavas.

0 Komentāru