Asinsdonoru centrā pilotprojektā vēlas noskaidrot, vai donori būtu gatavi atteikties no kompensācijas

9 komentāri
Asinsdonoru centrā pilotprojektā vēlas noskaidrot, vai donori būtu gatavi atteikties no kompensācijas
TV3 ZIŅAS

Valsts asinsdonoru centrā pilotprojekta ietvaros ieviesta jauna klientu elektroniskā sistēma, kas ne tikai aptaujā donorus, bet arī mudina viņus atteikties no pusdienu kompensācijas.

Tas samulsinājis ne vienu vienu apmeklētāju. Un arī asinsdonoru centrs nonācis pie atziņas, ka šis jaunievedums nav pārlieku veiksmīga doma.

TV3 Ziņas saņēma anonīmu vēstījumu un fotoattēlu no Valsts asinsdonoru centra – tur parādījusies jauna elektroniska sistēma ar jautājumu: “Vai vēlies atteikties no kompensācijas?” Nospiežot podziņu zaļajā krāsā, kas simbolizē pozitīvu atbildi, cilvēks piekrīt no naudas atteikties. Ja donors pusdienu naudu tomēr grib saņemt, jāspiež sarkanais, bēdīgais “ģīmītis”.

“Uzskatu, ka ir ļoti negodīgi pret donoriem, tik uzmācoši “likt atteikties” no pusdienu kompensācijas, kas pienākas katram donoram. Tā jau ir bezkaunīgi maza naudiņa – 4,27 eiro, ja ziedo asinis izbraukumā vai busiņā. Un 5,47 eiro, ja ziedo asinis Merķeļa ielā un donoru centrā Sēlpils ielā,” norāda anonīmais ziņotājs.

Donoru centrā stāsta, ka elektroniskā ierīce, kurai līdzīgas bieži manāmas bankās un lielveikalos, lai vērtētu pakalpojumu kvalitāti, uzlikta vien statistikas vākšanas nolūkos. Pogas nospiešana vēl nenozīmē, ka naudu nesaņems. Tiesa gan, iekārtas apakšējā daļā uzsvērts – “ja vēlies atteikties no kompensācijas, pastāsti to reģistratoram”.

Asinsdonora centra preses pārstāvis Jānis Vecvagars norāda: “Ierīce ir kopš vakardienas. Mazs pilotprojekts. Novērtēt donoru gatavību un sajūtas attiecībā uz bezatlīdzības donoru kustību kā tādu. Dodoties ziedot, nesaņemot kompensāciju.”

Vaicāts, ja cilvēks izvēlas naudu nesaņemt, kur tā nonāk, viņš atbild: “Donoru centra kasē. Reklāmām, kampaņām, donoru piesaistei.”

Donoru centrā vēlā pēcpusdienā gaiteņi tukši, donori nav manāmi. Centra vadība atzīst, ka bēdīgā un priecīgā attēla izmantošana var radīt pārpratumus un drīzumā tiks nomainīta.

“Jāatzīst, ka ne pārāk veiksmīga pieeja. Esam domājuši, pateicoties jūsu zvanam. Aizdomājāmies. Mērķis ir vākt statistikas datus. Pieeja būs pilnīgi cita. Sejas tiks aizstātas ar “jā” un “nē”. Atzīstam, esam kļūdījušies. Sistēmu ar smaidiņu, to iespējams aizstāt, to darīsim,” saka Vecvagars.

Elektroniskajā ierīcē nobalsojuši ap 30 cilvēki, un rezultāts esot pusi uz pusi – donoru vēlme ziedot un paturēt naudu sev vērtējama kā teju vienāda.

9 komentāri