Asins donoru ir par 10 tūkstošiem mazāk nekā vajadzētu

1 komentārs

Valsts asinsdonoru centrs, cerot uz līdzcilvēku atsaucību, šodien donorus gaidīja Rīgas dzelzceļa stacijā. Šie izbraukumi notiek katru dienu uz vismaz divām dažādām vietām, tomēr nodotās dzīvības sulas apjoms ir mazāks, nekā ārstniecības iestādēm optimāli būtu vajadzīgs.

Asinsdonoru diena centrālajā dzelzceļa stacijā bija ar nolūku iegūt pēc iespējas lielāku cilvēku atsaucību, taču savas vēnas puslitra asins nosūkšanai deva vien tikai 37 donori. Tas ir maz. Arī gada laikā visā valstī būtu vajadzīgi 40 tūkstoši asins donoru, bet ir par 10 tūkstošiem mazāk.

Nepārtrauktu nepieciešamību pēc asinīm nosaka asins uzglabāšanas ierobežotais laiks līdz 35 dienām.

Valsts Asinsdonoru centrs donoru nodaļas vadītāja Tamāra Kļavniece

Katru dienu mums ir nepieciešami 120 vai 130 donori, lai mēs pilnībā varētu nodrošināt ārstniecības iestādes ar nepieciešamajiem asins krājumiem. Šobrīd mēs īpaši aicinām 0-rēzus negatīvs asins donorus nākt un ziedot asinis.

Tas, ka Valsts Asinsdonoru centrs publiski bieži aicina uz asins nodošanu, nenozīmējot, ka asins krājumi nonāk līdz bīstami zemam līmenim. Katru dienu tamdēļ dodas vismaz divos izbraukumos pa Latviju.

Par asiņu nodošanu cilvēks saņem četrus eiro, bet darbavietai ir jādod atmaksāta brīvdiena.

Valsts Asinsdonoru centrs ārste Velga Bražņevica

Lauku reģionos viennozīmīgi nav mazsvarīgs naudiņas faktos, jo ir vesela virkne reģionu, kuros pašvaldība veicina šo donoru kustību, maksājot vēl klāt šiem valsts noteiktajiem četriem eiro vēl papildus naudiņu. Tas ir ļoti apsveicami, jo tas motivē šos cilvēkus nākt uz ziedot asinis.

Cilvēki bieži vien izmantojot donoru dienu, lai bez maksas uzzinātu savu veselības stāvokli, jo citādi pašiem par analīzēm būtu jāmaksā barga nauda.

Sievietes asinis drīkst nodot 4 reizes gadā, vīrieši – 6 reizes. Intervāls starp asins ziedošanu nepieciešams, lai pašam donoram pilnvērtīgi atjaunotos asins resursi. Tāpat par donoru nedrīkst būt cilvēki, kas vieglāki par 50 kilogramiem un slimo ar hroniskām slimībām.

TOP komentāri

  • Mārīte MAnsone
    +1 +1 0

    Mārīte MAnsone

    Es labprāt nodotu asinis un zinu,ka to daudzi darītu no mūsu pagasta..Vecumnieku pag...,bet izbraukāt uz Rīgu vai citām pilsetām ir dārgi.Varētu izbraukuma autobuss kursēt biežāk uz novadiem,būtu rezultāts.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl