Ašeradens: Viesstrādnieki jāpiesaista augstas pievienotās vērtības profesijās

1 komentārs
Ašeradens: Viesstrādnieki jāpiesaista augstas pievienotās vērtības profesijās
Dmitrijs Suļžics / f64

Nacionālā apvienība nobremzējusi likuma labojumus, kuru mērķis ir atvieglot viesstrādnieku uzņemšanu. Izmaiņas nepieciešamas, jo trūkst darbaspēka. Taču Nacionālajai apvienībai piedāvātais risinājums ir nepieņemams, jo partijas ieskatā tas izstumtu no darba tirgus vietējos iedzīvotājus.

Iekšlietu ministrija ir sagatavojusi apjomīgas izmaiņas imigrācijas politikā. Viens no iemesliem ir nepieciešamība risināt darba roku trūkumu.

Izmaiņas paredz dot tiesības valdībai atsevišķās nozarēs ārzemniekiem minimālo algu noteikt atbilstoši vidējai samaksai nozarē, nevis ņemot vērā vidējo algu valstī kopumā, kā tas ir patlaban.

Tas motivētu darba devējus piesaistīt viesstrādniekus, jo ļautu viņiem maksāt mazāku algu kā pašreiz. Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis skaidro, ka tādējādi varētu nodarbināt vairāk ārzemnieku jomās, kurās ir darbaspēka trūkums. “Tas ir jautājumus, par ko ir konceptuāli jāizšķiras, vai dot valdībai iespēju, redzot, ka kādā nozarē katastrofāli trūkst darbaspēka, ļaut piemērot vidējo atalgojumu nozarē, nevis vidējo atalgojumu valstī,” viņš saka.

Par nosacījumu atvieglošanu viesstrādnieku piesaistīšanai nozarēs ar augstu pievienoto vērtību iestājas ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens: “Es redzu, ka šobrīd bezdarba līmenis ir ļoti, ļoti zems. Mūsu uzņēmējiem katastrofāli trūkst darbinieku. Mums būtu jāraugās uz iespējām, kā mēs varam piesaistīt augstas pievienotās vērtības profesijās darbiniekus no trešajām valstīm, kurās mums tiešām viņi katastrofāli trūkst šobrīd.”

Pret jauno regulējumu kategoriski iebilst Nacionālā apvienība, kas to uzskata par bīstamu. Partijas vērtējumā izmaiņu dēļ no darba tirgus tiks izspiesti vietējie iedzīvotāji, jo būs gaidāms viesstrādnieku pieplūdums. “Tas, protams, veicinātu, jo šādas pieejas mērķis ir sist uz leju darba algas attiecīgajās nozarēs. Mūsuprāt, šī pieeja Latvijas iedzīvotājus aizstāt ar ārvalstniekiem darba tirgū nav pieņemama absolūti,” uzskata VL-TB/LNNK pārstāvis Jānis Iesalnieks.

Nacionālās apvienības iebildumu dēļ ministri šodien vienojās atkārtoti sēsties pie sarunu galda, lai līdz gada beigām mēģinātu panākt kompromisu par izmaiņām viesstrādnieku uzņemšanas nosacījumos.

1 komentārs