Ašeradens: “Vienotība” šobrīd ir diezgan nestabilā situācijā

2 komentāri

Priekšvēlēšanu perioda pārmaiņas partijā “Vienotība”. Partijas priekšsēdētājs Arvils Ašeradens nolēmis atstāt ekonomikas ministra amatu, lai vairāk uzmanības varētu veltīt nākamā gada Saeimas vēlēšanu kampaņai.

Ašeradens ieņems Solvitas Āboltiņas vietu “Vienotības” Saeimas frakcijas vadībā. Par reālāko kandidātu Ekonomikas ministra amatam tiek uzskatīts Rīgas domnieks Vilnis Ķirsis.

Arvils Ašeradens tagad saka, ka jau augustā, kļūstot par “Vienotības” valdes priekšsēdētāju, bijis skaidrs, ka viņam nāksies aiziet no ekonomikas ministra amata. Šis solis sperts tagad, kad valdība beigusi darbu pie nākamā gada valsts budžeta. Stāvokli partijā Ašeradens vērtē visnotaļ kritiski.

Arvils Ašeradens
Partijas “Vienotība” valdes priekšsēdētājs

“Vienotība” šobrīd ir diezgan nestabilā situācijā, – diezgan mazs reitings, no frakcijas 22 cilvēkiem mums ir 11 tikai “Vienotības” partijas biedri, pārējie no dažādām citām partijām ar dažādiem uzskatiem, un mums ir jānodrošina koalīcijas darba stabilitāte līdz parlamenta mandāta beigām. “Vienotība” nav tajā labākajā stāvoklī, un mums ir jāpieņem ļoti daudzi sarežģīti lēmumi, lai nostartētu sekmīgi vēlēšanās.

Ceturtdien, 12. oktobrī, no “Vienotības” izstājās kārtējais biedrs, – bijušais satiksmes ministrs Anrijs Matīss. Līdzīgi kā lielākā daļa citu partijas pametēju, arī viņš turpinās strādāt “Vienotības” frakcijā, kuru tagad vadīs Ašeradens, kaut tieši Ašeradena lēmumu pamest ekonomikas ministra amatu Matīss piesauca kā savas izstāšanās iemeslu. Ašeradens darbu Saeimā varētu sākt tuvākajā nedēļās. Tikmēr līdzšinējā “Vienotības” frakcijas vadītāja Solvita Āboltiņa vēl kādu laiku strādās, kā ierindas deputāte. Viņa uzstāj, ka par spīti frakcijas raibajam sastāvam, “Vienotības” sašķeltība ir mīts.

Solvita Āboltiņa
“Vienotības” Saeimas frakcijas priekšsēdētāja

Šo mītu centās radīt viens konkrēts cilvēks. Šobrīd, acīmredzami, ka neesot Ilzei Viņķelei frakcijā, nav nekādu milzu domstarpību un katra diena neiet ar pretrunu meklējumiem. Reģionu cilvēki ir parakstījuši līgumus ar “Vienotību”, un viņi ļoti apzinās gan savas tiesības, gan savus pienākumus.

Āboltiņa norādīja, ka viņas plāni nav mainījušies, – līdz gada beigām viņa noliks deputāta mandātu un pāries darbā uz Ārlietu ministriju. Jāpiebilst, ka tādējādi būs izpildījies scenārijs, uz kuru pirms partijas kongresa šovasar uzstāja tās iepriekšējais valdes priekšsēdētāja vietnieks Edvards Smiltēns. Toreiz gan tas viņam maksāja amatu un partijas biedra karti.

Edvards Smiltēns
Bijušais “Vienotības” valdes priekšsēdētāja vietnieks

Ja man tajā laikā Āboltiņas kundze teica, ka strādās līdz Saeimas sasaukuma beigām un piemetināja, ka saņems trīs mēnešu kompensāciju un bezdarbnieka pabalstu, un reālas ministru izmaiņas nav iespējamas, jo es piedāvāju arī samainīt ministrus, tad šobrīd mēs redzam, ka tomēr atsevišķas tās lietas, ko es biju vēlējies panākt, viņas šobrīd daļēji notiek.

“Vienotības” koalīcijas partneri ZZS un Nacionālā apvienība sola, ka ekonomikas ministra nomaiņa valdības stabilitāti neiedragās.

Raivis Dzintars
Nacionālās apvienības līderis

Šajā gadījumā tā ir “Vienotības” iekšēja izvēle, kas vadīs viņiem frakciju. Mēs arī negrasāmies pārskatīt koalīcijas līgumu, tas būtu vienkārši bezatbildīgi tagad pirms budžeta pieņemšanas. Līdz ar to “Vienotībai” būs priekšrokas piedāvāt ekonomikas ministra kandidātu. Es domāju priekšvēlēšanu gadā tas būtu pilnīgi neprātīgi, ja “Vienotība” par šādu kandidātu nespētu vienoties.

Par Ašeradena pēctečiem ekonomikas ministra amatā neoficiāli nosaukti trīs “Vienotības” pārstāvji, bet kā reālākais kandidāts pagaidām tiek minēts partijas Rīgas domes frakcijas vadītājs Vilnis Ķirsis. Viņš uz Tv3 Ziņu zvaniem ceturtdien neatsaucās, bet citi partijas biedri norāda, ka oficiālus komentārus sniegs tikai pēc partijas valdes sēdes pirmdien. Politologs Ivars Ījabs atzīst, ka Ašeradenam partijas vadītāja un ekonomikas ministra amatus apvienot nebūtu bijis pareizi, jo kā viens, tā otrs prasa pilna laika atdevi.

Viņš uzskata – Ašeradena galvenais uzdevums tagad būs neļaut “Vienotības” Saeimas frakcijai izjukt, jo tad partija zaudētu ietekmi un pastiprinātu iespaidu par sevi kā jau miruši politisko spēku. Jāpiebilst, ka Ašeradens valdībā ieņēma arī ministru prezidenta biedra amatu, un “Vienotība” grib to saglabāt arī pēc ministra nomaiņas. To varētu pārņemt iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis, kurš ir pieredzējušākais partijas pārstāvis valdībā.

TOP komentāri

  • Aris Ramats
  • s
    0 0 0

    s

    Ja Vienotbas frakcijas 22 biedriem būtu vienots mērķis- valsts labklājiba un tikai, nevis personigas ambicijas,tā nebūtu nokļuvusi tur, kur ir.Kamēr nebūs atklāta valoda un kļūdu atzišana, nekas nemainisies uz labu, un to vismazāk spēs panākt Ašeradens.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl