Komentāri
Asas diskusijas par izglītības kvalitāti Rīgā: Šadurskis norāda uz domes bezatbildību, Ušakovs pieprasa atvainošanos
Foto: LETA

Jā, patiešām asus strīdus izraisījis Izglītības ministrijas pētījums par izglītības kvalitāti Rīgā. Pašvaldība kritiku uztvērusi sāpīgi. Domes vadība neuzskata, ka izglītības kvalitāte Rīgas mikrorajonos būtu vāja. Turklāt daudzās apkaimēs skolas pilda arī sociālu funkciju. Turpretī ministrija norāda, ka ikvienam bērnam tiesības uz labu izglītību un to nodrošināt – ir pašvaldības atbildība.

Izglītības un zinātnes ministrijas pasūtītais pētījums vērtē izglītības kvalitāti visās Latvijas skolās, bet iebildumus paudusi tikai Rīgas pašvaldība. Dome nav mierā ar izmantoto metodoloģiju un pa Lieldienu brīvdienām veikusi pati savu pētījumu.

Pēc ministrijas datiem ir septiņas Rīgas mikrorajonu skolas, kas centralizēto eksāmenu rezultātos uzrāda zemāku indeksu par 30%, kas nozīmē, ka tajās nav iegūta nepieciešamā izglītības kvalitāte, bet pēc domes datiem tādas ir tikai divas: Rīgas 29. vidusskola Mangaļos un Rīgas 65. vidusskola Ķengaragā.

“Ja šo skolu slēgs, pat ja tur slikti rezultāti, kur bērni mācīsies? Visdrīzāk viņi neizvēlēsies braukt uz citu apkaimi. Paliks ar 9. klašu izglītību,” uzskata Rīgas mērs Nils Ušakovs.

Rīgas pašvaldības vadītājs bija pieaicinājis arī divu vidusskolu – 80. un 28. – direktorus, “Saskaņas” biedrus, kuru vadītajām skolām domes aprēķinos uzrādījās labāki rezultāti nekā ministrijas prezentētajā.

Ušakovs vairākkārt uzsvēra, ka ministrijas veikto pētījumu vērā neņems, jo uzskata to par nekorektu un politizētu, turklāt pašvaldība pati labi pārzina situāciju katrā Rīgas skolā. “Kurā brīdī kādam ir ienācis prātā, ka Rīgā ir problēmas ar kvalitāti? Izņemot Šadurski, kuram problēmas ar rēķināšanu,” pārliecināts ir Ušakovs.

“Skaidrs, ka līmenis atšķiras. Būs skolas, kas ir superlīgā, būs skolas – kas veic svarīgu darbu savā apkaimē, lai bērni vienkārši skolu pabeigtu. Skaidrs, ka būs apkaimes, kas nevarēs parādīt tik labus rezultātus kā 1. ģimnāzija,” viņš turpināja.

“Ja bērnu vecāki sūta savus bērnus uz labākām Rīgas skolām centrā un šajās skolās paliek bērni, kuru vecākiem skolas prestižs nav tik augsts, tad jautājums, vai mēs veidojam zemas izglītības anklāvus,” norāda izglītības ministrs Kārlis Šadurskis.

“Pašvaldībai ir sava atbildība gan par skolu tīklu, gan izglītības kvalitāti. Man ir aizdomas, ka Rīgas dome šo atbildību neapzinās,” viņš piebilst.

Pētījuma veicēji atspēko domes argumentus par nekorektu metodoloģiju, jo centralizēto eksāmenu rezultāti ir tikai viens no indikatoriem, kā arī noraida runas par skolu slēgšanu.

“Ir runa par to, ja vienā apkaimē ir vairākas vidusskolas, kur nav paralēlo klašu. Tad ir loģiski pāris kilometru attālumā esošu vidusskola izveidot par vienu, pārējās ir pamatskolas vai sākumskolas,” norāda Šadurskis.

Lai gan attālināti, pētījums raisījis asus strīdus starp abām amatpersonām. Ušakovs sacīja, ka vēlētos sagaidīt Šadurska demisiju un atvainošanos pētījumā nosauktajām septiņām vidusskolām. “Man nav par ko atvainoties, jo es neesmu reģistrēts Rīgā un neesmu balsojis par to, ka Rīgā ir nejēdzīga vadība,” teica ministrs.

Publiskota ir tikai pētījuma pirmā daļa. Rudenī tas tikšot pabeigts un kalpos kā pamats skolu tīklu pārkārtošanai.

Lasi vēl