Asa, neērta, daudzpusīga un ļoti romantiska – Aspazija

Komentāri

Asa, valdošajām varām neērta, daudzpusīga un sievišķīgi ļoti romantiska – tā tiek raksturota izcilā latviešu dzejniece Aspazija. Pirmdien, 16. martā, aprit 150 gadi, kopš pasaulē nāca viena no pirmajām izcilajām latviešu literātēm.

Johanna Emīlija Lizete Rozenberga, vēlāk – Elza Pliekšāne – jau ar pirmo lugu Atriebēja 1888. gadā sakuļ pamatīgu vētru. Šis darbs uzvar Rīgas Latviešu biedrības lugu konkursā, bet neiztur cenzūru, jo lugā cildināta brīvība un izskan naids pret despotiju.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ārija Vanaga, Aspazijas mājas vadītāja:

Pārsteidz tas, ka viņa var rakstīt 1888. gadā ārkārtīgi spēcīgu dzeju par Tēviju, par tās dēliem, domājot ar to nākamo Latvijas valsti, kura veidosies. Pirms gada, 1987. gadā, viņa publicēja pirmo dzejoli ar drosmīgo grieķu feministes Aspazijas pseidonīmu. Jau agrā jaunībā ar aso nostāju viņa izpelnījās pat skandalozu atpazīstamību. Turklāt Aspazija bija pirmā, kas lugā uz skatuves atļāvās uzvest sievieti.

Viņa bija arī pirmā, kas atklāti runāja par sievietes stāvokli sabiedrībā un sieviešu tiesībām.

Skaties foto!

Lai no jauna iepazītu Aspaziju, lauztu daudzos stereotipus un no nepelnītās Raiņa ēnas starmešu gaismā izceltu sievieti, no kuras arī pats dižgars smēlās idejas un iedvesmu, nedēļas vidū Jaunajā Rīgas teātrī (JRT) pirmizrādi piedzīvos Ingas Ābeles un Māras Ķimeles kopdarbs Aspazija ar Baibu Broku titullomā.

Savukārt Teātra muzejā 16. martā, Aspazijas dzimšanas dienā, Latvijas Kultūras akadēmijas scenogrāfijas studenti piedāvās savu skatījumu uz lugām Sidraba šķidrauts, Atriebēja un dzejnieces aizraušanos ar spoku stāstiem. Šis esot tikai sākums un līdz Raiņa dzimšanas dienai šiem mākslas darbiem pievienošoties vēl citi.

Skaties video!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl