Arvien vairāk stārķu izvēlas ligzdot uz elektrības stabiem. Kā to skaidrot?

Komentāri
Arvien vairāk stārķu izvēlas ligzdot uz elektrības stabiem. Kā to skaidrot?
Foto: LETA

Lielākā daļa balto stārķu atgriezušies Latvijā – tiek pielabotas jau esošās ligzdas un vītas jaunas, tuvākajās dienās tiks dētas un perētas olas. Arvien vairāk stārķu mīt uz elektrības stabiem – ik gadu uz sakaru līnijām un elektrolīniju balstiem tiek uzvītas vismaz 500 jaunas ligzdas. Tas traucē ne tikai strāvas plūsmai, bet ir bīstamas arī stārķu dzīvībai.

Kocēnu novada iedzīvotāja Egija rāda stārķu ligzdu, kas atrodas viņas piemājas pagalmā uz elektrības staba, bet pirms pāris gadiem tā izskatījās pamatīgi sašķobījusies un tai draudēja noņemšana, taču stārķu pāris, kas te dzīvo jau vairākus gadus, to uzlaboja.

Foto

Konkrētais elektrības stabs ar ligzdu ir drošs, konstatē uzņēmuma Sadales tīkli darbinieki, kuri veic regulāras stārķu ligzdas apgaitas un izvērtē, kuras no tām ir bīstamas, taču ik gadu elektromontieri noņem vidēji 600 potenciāli bīstamas stārķu ligzdas. Pretējā gadījumā tiek traucēta elektrības padeve. Pērn tika reģistrēti nepilni 2 tūkstoši ar stārķu ligzdošanu saistīti elektrotīklu bojājumi.

Uz elektrolīniju balstiem reģistrētas vairāk nekā 9000 stārķu ligzdas, bet pirms 2 gadiem to skaits bija par 1000 mazāk. Ligzdot šie putni cenšas atgriezties iepriekšējā ligzdošanas vietā un daudzus gadus izmanto vienu un to pašu ligzdu. Ilggadējas stārķa ligzdas svars var sasniegt pat 2 tonnas.

Vēl pirms 80 gadiem 90% stārķu ligzdojuši ligzdās, kas atradās uz cilvēku sagatavotām pamatnēm. Tomēr laika gaitā samazinoties cilvēka veidoto ligzdošanas vietu skaitam, stārķi bija spiesti meklēt ērtākas mājvietas. Parasti ligzdu noņemšana notiek rudenī un ziemā, jo tas netraucē putnu populācijai, bet ārkārtas gadījumos stārķu mājvietas likvidē pavasarī un vasarā, kad ligzdas jau apdzīvotas. Ornitologi un vides speciālisti šo bīstamo ligzdu noņemšanu atbalsta.

Kopumā mūsu valstī mīt 10 000 balto stārķu pāru. Šogad viņi sāka atgriezties jau martā.

Video

Lasi vēl